خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ ساعت ۲۰:۰۴:۲۶

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شاهرگ حیاتی مازندران در حال نابودی است

شاهرگ حیاتی مازندران در حال نابودی است

خبرگزاری هرانا – دبیر کمیته علمی سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان مازندران گفت که شاهرگ حیاتی و اصلی‌ترین رودخانه‌ مازندران به دلیل آلودگی‌ معادن، شیرابه زباله‌ها، ورود فاضلاب‌های انسانی و صنعتی در حال نابودی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عبادی دبیر کمیته علمی سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان مازندران، در خصوص آلودگی‌ اصلی‌ترین رودخانه‌ هراز اظهار داشت: “رودخانه هراز به عنوان اصلی‌ترین شاهرگ حیاتی استان مازندران در تمام روزهای سال گل آلود بوده و آب زلال از آن رخت بر بسته است”.

وی در خصوص تهدیدات و منشا آلودگی‌ رودخانه‌ها هراز گفت: “مهم‌ترین تهدید این رودخانه که اکنون بستر آن را دچار آسیب کرده، وجود معادن و برداشت کوه شن و ماسه است که با برداشت بیش از ۷۰ درصد خاک و شستن آن با آب رودخانه هراز باعث گل آلود شدن آب آن در تمام ایام سال شده‌اند”.

دبیر کمیته علمی سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان مازندران افزود: در طول مسیر رودخانه هراز صدها رستوران دایر است که در ایام تعطیل و تردد گردشگران و مسافرانی با حجم ۳ برابری ظرفیت اکولوژیکی این منطقه، تمامی فاضلاب‌ها و زباله‌ها راهی بستر این رودخانه شده و منجر به آلودگی آن و در نهایت مسمومیت دریای مازندران می‌شوند.

عبادی ادامه داد: “از ۳۰ الی ۴۰ سال پیش کیلومتر ۳۵ جاده هراز به عنوان محل دپوی زباله های آمل و حومه آن انتخاب شده و از آن‌جایی که این محل در نزدیکی رودخانه قرار دارد به راحتی شاهد روانه شدن روزانه شیرابه‌های این زباله‌ها انباشته شده در بستر رودخانه هستیم”.

وی تاکید کرد: “چون ۷۰ درصد زباله‌های استان ما بر خلاف سایر استان‌های شمالی تر و ۳۰ درصد آن خشک است، این زباله‌های تر، آب‌های زیر زمینی را به شدت آلوده‌ می‌کند چرا که شیرابه‌های  آن‌ها سمی و خطرناک است”.

دبیر کمیته علمی سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی استان مازندران در خصوص سد سازی بر روی حوزه آبخیز رودخانه هراز گفت: “در کیلومتر ۳۰ هراز- آمل سد بزرگی به نام سد منگل طراحی کرده و در حال ساختن آن هستند که این سد بر سرعت نابودی این رودخانه خواهد افزود”.

عبادی در باره کشاورزی و پساب های صنعتی تصریح کرد: “کشاورزان با مصرف سم و کود باعث ورود این مواد به حوزه‌های آبریز رودخانه هراز شده و علاوه بر این شاهد سرازیر شدن تمام پساب های کشاورزی و شهرک‌های صنعتی به بستر این رودخانه هستیم”.

وی در خصوص دیگر تهدیدات این رودخانه گفت: وجود ده‌ها مرکز پرورش ماهی و روش تغذیه آن‌ها که با مواد سمی و شیمایی انجام می‌شود بستر رودخانه‌ها را مملوء از این مواد خطرناک کرده است.

عبای تصریح کرد: “وضعیت اکولوژیک آمل رودخانه هراز و حریم اطراف  این رودخانه، دیگر جواب‌گوی حضور مسافران در ایام تعطیل نیست”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید