خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۲/۱۹ ساعت ۱۹:۱۴:۴۵

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از وضعیت کارگر زندانی بهنام ابراهیم‌زاده

گزارشی از وضعیت کارگر زندانی بهنام ابراهیم‌زاده

خبرگزاری هرانا – حکم ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری بهنام (اسعد) ابراهیم‌زاده، کارگر زندانی زندان رجایی‌شهر هنوز کتباً ابلاغ نشده و خانواده او در تلاش برای مرخصی وی هستند.

یکی از نزدیکان این فعال کارگری زندانی در گفتگو با هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفت: “خانواده آقای ابراهیم زاده امروز برای درخواست مرخصی به دادستانی تهران، آقای حاجی لو مراجعه کردند. به آنها نامه ای به پزشکی قانونی مرکز واقع در خیابان سمیه، جهت تأیید بیماری نیما ابراهیم زاده، پسر این فعال کارگری زندانی، داده شد. از پزشکی قانونی مرکز، آن ها را به پزشک قانونی غرب تهران و سپس به بیمارستان امام خمینی عودت می دهند. و قرار است چهارشنبه آینده جهت دریافت نتیجه، مراجعه کنند.”

این منبع مطلع در مورد وضعیت جسمانی بهنام ابراهیم زاده در زندان در ادامه خاطر نشان کرد: ” او از دیسک کمر و آرتروز گردن رنج می‌برد و پس از چند اعتصاب غذای پی در پی، دچار مشکلات شدید معده شده است. در مورد آرتروز گردن، پزشک زندان نامه جراحی داده ولی هنوز با آن موافقت نشده است.”

در تاریخ دهم مرداد ماه سال جاری، دادگاه تجدید نظر استان تهران، بهنام ابراهیم زاده را به ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و چهارصدوپنجاه هزار تومان جریمه محکوم کرد. اتهام او “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی” و فعالیت تبلیغی علیه نظام درج شده است. حکم دادگاه نخست نه سال و نیم زندان بود.

بنا به گفته این منبع، حکم این فعال کارگری به صورت شفاهی اعلام و هنوز کتبا اعلام نشده است. آقای ابراهیم زاده به این حکم «ناعادلانه» اعتراض کرده و به دلیل عدم اعلام کتبی، خانواده وی از طریق وکیل اقدام نکرده اند.

وی ششمین سال زندان را سپری می کند. حبس قانونی اولیه بهنام ابراهیم زاده مدت‌ها پیش به پایان رسیده و او مشغول تحمل مجازاتی است که در زندان متهم و محکوم شده است.

او در زمان متهم شدن و صدور حکم برای گذراندن حبس پنج ساله اش در زندان اوین بود.

علاوه بر آن اتهام “فک قرار بازداشت” و “استفاده از تجهیزات ماهواره و پاسور” نیز بخشی از اتهامات این کارگر زندانی بود. همه‌ی این اتهامات در زمانی وارد شده است که او در زندان به سر می برد.

یکی از مشاورین حقوقی هرانا پیش تر در این مورد گفته بود: “هرچند اینکه در زندان اتهام اقدام علیه امنیت ملی بتواند ثابت شود غیرممکن است ولی حتی مطابق قانون جدید مجازات اسلامی که در هنگام صدور این حکم لازم الاجرا بوده، برای مجموع این اتهامات در صورت اثبات هم نباید بیش از ۵ سال حبس صادر می شد و این حکم خلاف قانون است.”

بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری متولد ۱۳۵۶ اولین بار سال ۱۳۸۷ به اتهام شعارنویسی و فعالیت تبلیغی در شهر اشنویه بازداشت شد.

آقای ابراهیم زاده دومین بار یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ و همزمان با روز جهانی کارگر، همراه با جمعی از فعالان کارگری و مدنی در پارک لاله تهران بازداشت و بعد از یک ماه به قید وثیقه آزاد شد.

این کارگر زندانی سومین بار بیست و دوم خردادماه ۱۳۸۹ بازداشت شد. او پس از بازداشت مدت ۴ ماه در سلول های انفرادی زندان اوین تحت فشار و بازجویی بود و پس از ان به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در دادگاهی کوتاه و بدون حضور وکیل، بهنام ابراهیم زاده را به بیست سال حبس تعزیری محکوم کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال کاهش یافت.

بهنام ابراهیم زاده در جریان حمله ی گارد زندان اوین به بند ۳۵۰ موسوم به “پنجشنبه سیاه” مورد ضرب و شتم واقع شد و ۱۵برای روز نیز به انفرادی های بند ۲۴۰ منتقل شد.
او در اردیبهشت ماه سال گذشته به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ منتقل شد و پس از مدتی به طور غیرقانونی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

پسرش نیما به سرطان مبتلا شده و خانواده اش گفته اند که به دلیل بیماری نیما، سختی رفت و آمد و محدودیت های مالی امکان ملاقات هفتگی با او را ندارند.

آقای ابراهیم زاده در زندان رجایی شهر نیز بارها مورد آزار و اذیت قرار گرفت و از بندی به بند دیگر منتقل شد و هم اینک در بند ده زندانی رجایی شهر مشغول تحمل حبس است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید