خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها مجاز نیست

برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها مجاز نیست

خبرگزاری هرانا ـ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ایران آیین‌نامه‌ای را برای اجرای موسیقی در دانشگاه‌ها تدوین کرده است که برگزاری برنامه‌های موسیقی را در دانشگاه‌ها بسیار محدود می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، بر اساس این آیین‌نامه برگزاری “هرگونه کنسرت و برنامه‌های مستقل موسیقی، از اولویت‌های دانشگاه نبوده و مجاز نیست.”

این آیین‌نامه همچنین می‌گوید که “آموزش دروس موسیقی صرفاً برای رشته‌هایی مجاز است که درس موسیقی جزء سرفصل‌های مصوب آموزشی شان باشد.”

تصویب این آیین‌نامه پس از آن صورت می‌گیرد که رهبر جمهوری اسلامی در تیرماه گذشته، در دیدار با جمعی از دانشجویان، برگزاری کنسرت موسیقی و اردوهای مختلط دانشجویی را از جمله “غلط‌ترین کار‌ها” دانسته بود که “به بهانه‌ نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی تجویز می‌شود.”

اکنون با اجرای این آیین‌نامه از این پس برگزاری برنامه‌های موسیقی در دانشگاه‌ها نیازمند مجوز از سوی شورای سه نفره‌ای است که شامل نماینده رئیس دانشگاه، نماینده نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه و یک استاد دانشگاه به انتخاب دو نفر قبلی می‌شود.

این آیین‌نامه با این حال با لحاظ کردن شرایطی از جمله “تناسب با موازین اسلام و برخورداری از محتوای هدایتگر”، اجرای “موسیقی فاخر و ارزشمند ایرانی” را “در ضمن برنامه‌ها”ی دیگر امکان پذیر دانسته است.

ویژگی‌های موسیقی مجاز در دانشگاه‌ها بر اساس آیین‌نامه”

“- تقویت‌کننده هویت ملی و متناسب با موازین اسلامی

– برخوردار از محتوا و مضمون هدایتگر در جهت ترغیب به وظایف اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و انقلابی

– تقویت‌کننده روحیه علمی، خودباوری و میل به پیشرفت

– استفاده از خوانندگان و چهره‌های موجه فرهنگی

– عدم القای هیجانات خارج از عرف، مهیج و محرک شهوت و مخصوص مجالس ابتذال و لهو ولعب

– مبرا از شعر و مضامین مشوق بی‌بندو باری، یاس و نا‌امیدی، سطحی نگری و غفلت از مقام انسانی و بندگی”.

در بهمن ماه گذشته، برگزاری جشنواره موسیقی دانشگاه صنعتی شریف لغو شد.

این جشنواره قرار بود در سبک‌های سنتی، کلاسیک، پاپ و محلی برگزار شود و تنها دانشجویان این دانشگاه مجاز به حضور در این برنامه بودند.

دانشگاه شریف پیش از این اعلام کرده بوده که این فستیوال به دنبال ترویج موسیقی نبوده و هدف از برگزاری آن کشف استعدادی‌های هنری دانشجویان بوده است.

شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها آیین‌نامه برنامه‌های موسیقی در دانشگاه‌ها را تدوین و ابلاغ کرده است.

این شورا شامل سه وزیر علوم، بهداشت و آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه آزاد، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها، رئیس جهاد دانشگاهی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان، رئیس کمیسیون بهداشت و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید