خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان: دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است

سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان: دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است

خبرگزاری هرانا – سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در خصوص توهین به جامعه یارسان در استان کرمانشاه گفته است که دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است و هر کسی به خود اجازه می دهد از آن عبور کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری هرانا، علت این حادثه و شروع هتک حرمت را این گونه بیان داشت: « دیوار جامعه یارسان بسیار کوتاه است که هر کسی به خود اجازه می دهد از آن عبور کند. عده ای از طرفداران یکی از نامزدهای انتخاباتی با به راه انداختن کارناوالی در شهر منجر به بروز این حادثه و توهین به جامعه یارسان در استان کرمانشاه شدند.»

آقای حیاتی در خصوص اقدامات و پیگیری های انجام شده توسط مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان بعد از این حادثه، خاطر نشان کرد: «تجمعی اعتراضی در منطقه گهواره صورت گرفت و مجمع مشورتی نیز برای صدور بیانیه، جلسه ای تشکیل داده است. همچنین تقاضای مجوز تجمع دیگری نیز به فرمانداری کرمانشاه ارائه داده ایم.»

ایشان در ادامه گفتگو در مورد نقش نیروهای انتظامی و قضایی گفت: «هدف ما فعلا اقدام از طریق افکار عمومی است و به مراجع قضایی هم مراجعت نکرده ایم. گفته می شود که چند نفری را هم در این رابطه دستگیر کرده اند که بعید می دانیم و اگر هم دستگیر کرده باشند، مجازات آنچنانی در انتظارشان نخواهد بود.»

وی در پایان، اهالی یارسان را دعوت به حفظ خونسردی کرده و تأکید کرد: «این قضایا می تواند باعث خشونت شود چراکه کینه های مذهبی پایدار می مانند.»

در جریان رقابت های انتخاباتی در اسلام آباد غرب، طرفداران یکی از نامزدها در یک کارناوال انتخاباتی به تمسخر برخی نشانه‌های پیروان این آیین مانند سبیل آنان پرداخته بودند.

اهل حق یا یارسان، آیینی است با مناسک عرفانی که جمعیت آنان در ایران حدود دو میلیون تن براورد می شود و بیشتر در مناطق غرب و شمال غرب ایران سکونت دارند.

جم‌خانه نیایشگاه و محل گرهمایی مردم یارسان (اهل حق) است. آئین و نذر و نیازهای مردم به همراه مراسم فاتحه خوانی برای در گذشتگان در این مکان تشکیل می‌شود. مراسم عبادی پیروان یاران آیین جم نامیده می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید