خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  انتقاد کاربران افغانستانی در شبکه‌های اجتماعی از نمایش سریال شیوع در تلویزیون ایران

انتقاد کاربران افغانستانی در شبکه‌های اجتماعی از نمایش سریال شیوع در تلویزیون ایران

خبرگزاری هرانا ـ پخش سریالی به نام شیوع، از شبکه یک تلویزیون ایران، انتقاد عده‌ای از کاربران افغانستانی در شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، پس از پخش اولین قسمت این سریال، منتقدان افغانستانی آن را ترویج دهنده “نفرت و تحقیر” افغان‌ها دانستند.

داستان این سریال ۱۳ قسمتی که تاکنون سه قسمت آن از تلویزیون ایران پخش شده، درباره “حمله بیولوژیکی” طراحی شده از سوی آمریکا است که از طریق یک مرد افغانستانی انجام می شود که به ایران سفر می کند.

فیلمنامه این داستان را مهدی احمدی نوشته است و موسسه فیلم سازی حس هفتم به سفارش سازمان پدافند غیر عامل ساخت آن را بر عهده گرفته است.

یک کاربر افغانستانی مقیم ایران در اعتراض به پخش قسمت اول این سریال در فیسبوک نوشت: “مردی حدود سی و پنج ساله‌ای، که در صندلی کناری‌ام نشسته بود، از من پرسید: دیشب همشهری‌ات را دیدی؟ پرسیدم: کدام همشهری؟ گفت: “همانی را که در سریال دیشبی، از افغانستان آمده بود و همراه خودش ویروس آورده بود”

به اعتقاد این کاربر، هر رویکردی که صدا و سیما اتخاذ می‌کند، آثار و پیامدهایش در جامعه ایران احساس می‌شود.

گروهی از افغان‌ها نیز در نامه‌ای به سفارت ایران، نمایش این فیلم را محکوم کردند. در بخشی از این نامه آمده است: “خوب است رسانه‌ها در ایران به جای دامن زدن به نفاق و اختلاف میان مسلمانان بر وحدت مسلمانان تاکید نمایند.”

این انتقادها در برخی از رسانه‌های ایران نیز مطرح شده است.

خبرگزاری تسنیم با انتشار مطلبی در مورد نمایش این سریال نوشت: “بدیهی است که اصل داستان، یعنی توطئه‌های خارجی اشغالگران بزرگ منطقه‌ای برای قربانی کردن دو ملت ایران و افغانستان، نیازی به اثبات در این متن ندارد، اما یک بی‌سلیقگی و بی‌کنترلی در طرح سناریو و داستان، که حذف آن نیز عملاً تغییری در اصل ماجرا و هدف سریال ایجاد نمی‌کرد، امروز سبب شده است که بدگمانی‌های زیادی در این مسیر وارد شود.”

این در حالی است که بیژن شیرمرز، تهیه کننده این مجموعه تلویزیونی، با تاکید بر اینکه چنین تعبیری اشتباه است، گفت: “مخاطبان این سریال زود قضاوت نکرده و صبر کنند داستان کمی جلو برود آن وقت می‌بینند که توهینی به افغان‌ها نداشته‌ایم و آنها مانند برادران ما هستند.”

پخش برنامه هایی که حساسیت های قومی، فرهنگی، زبانی یا مذهبی را برانگیخته در رادیو و تلویزیون ایران در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است.

مطالب مرتـبط

یک نظر

 1. در اعتراض به حرکت فاشیستی صدا و سیمای ایران، کمپین ” کمپین ملی نشر فیلم های سینمایی مدرسه و همسایه ( سفید سنگ) ” راه اندازی گردیده است.
  وقتی که اعتراضات مدنی و حتی دیپلوماتیک ما ره به جایی نبرد و دولت مردان ایرانی به صدای دادخواهی یک ملت بی اعتنایی نمایند.
  یقیناً سکوت ما در برابر ” چارخونه” چنین جسارت و وقاحتی را به دست اندرکاران تهیه ” شیوع” بخشیده است.
  کلوخ انداز را پاداش سنگ است / جواب است ای برادر این نه جنگ است.
  ما از رسانه های داخلی کشور خویش می خواهیم که در حرکتی نمادی و به نشانه اعتراض فیلم های ” مدرسه” و ” همسایه” را به نمایش گذارند. زیرا که ما در قبال خون شهیدانی که برای عزت و افتخار کشورمان جان خویش را فدا نموده اند مسئول و مدیون هستیم.
  دیگر هرگز سکوت نخواهیم کرد.

نظر بگذارید