خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  مرگ سالانه حدود شش هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا

مرگ سالانه حدود شش هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا

خبرگزاری هرانا ـ در میزگردی که با موضوع بررسی آلودگی هوا برگزار شد، کارشناسان گفته‌اند که سالانه حدود ۶ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا می‌میرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، دومین قسمت از برنامه تلویزیونی ۱۸۰ درجه با موضوع بررسی آلودگی هوا با مناظره مدیران شهرداری تهران، سازمان محیط زیست و مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش و رئیس ستاد افزایش بنزین داخلی در دولت دهم، روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در این مناظره گفت: “آلودگی هوا مشکلی بسیار بزرگ است اما نه آنقدر پیچیده که قابل حل نباشد. برای رفع آلودگی هوا نیاز به گسترش مترو، ارتقا خودروها و سوخت داریم که همه اینها نیاز به سرمایه گذاری سنگین دارد”.

وی اضافه کرد: “با این نظر که هوا سال به سال آلوده‌تر و بدتر شده است مخالفم. اتفاقا سال به سال هوا بهتر شده است. درسال ۹۰ حدود ۶۰ درصد از کل سال هوای آلوده داشتیم. سال ۹۱ و ۹۲ ۴۰ درصد از کل سال و سال ۹۳ و ۹۴ آلودگی حدود ۳۲ درصد بوده است. سال ۸۹ وضعیت از سال ۹۴ به مراتب بدتر بوده است”.

حسینی در ادامه این مناظره تاکید کرد: “آلودگی هوای تهران بر اساس آمارهای وزارت بهداشت سالانه جان حدود۵ تا ۶ هزار نفر را می گیرد. این انسان ها برای کشور سرمایه هستند”.

وی افزود: برای کاهش آلودگی هوا قوانین خوب و مترقی در کشور داریم اما اجرا نمی شود. دولت متولی اجرای این قوانین است. انبوهی از قوانین و مصوبات خوب در کشور داریم و با خلاء قانونی در کشور مواجه نیستیم.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا ادامه داد: “طول خطوط مترو تهران باید دوبرابر شود. یک خط اتوبوس بی آر تی در روز حدود ۵۰۰ هزار نفر را جابجا می کند. این عدد ها خیلی زیاد است. بسیار کمبود امکانات داریم. سالها است که از سوی دولت ها بودجه ای برای توسعه حمل و نقل عمومی به شهرداری داده نشده است. ۶ سال است که یک اتوبوس نو توسط بودجه های ملی وارد تهران نشده است”.

وی با بیان این مطلب که شاید موضوع آلودگی هوا برای دولت ها اولویت نیست که به شهرداری ها کمک نمی کنند، گفت: “امروز مترو تهران از نبود واگن رنج می برد. خیلی برای دولت سخت نیست که ۱۰۰۰ واگن مترو خریداری کرده و سرمایه گذاری کند تا مشکل مترو حل شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید