خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعمال سانسور مضاعف؛ تشدید غیرقانونی مقررات ورود کتاب به زندان اوین

اعمال سانسور مضاعف؛ تشدید غیرقانونی مقررات ورود کتاب به زندان اوین

خبرگزاری هرانا – مسئولین بند هشت زندان اوین در اقدامی غیرقانونی و در اطلاعیه‌ای تحویل گرفتن کتاب برای زندانیان را منوط به تأیید نام و نویسنده کتاب از سوی زندان کرده اند. تعدادی از زندانیان می‌گویند که بنابر این اطلاعیه از این پس حتی با وجود مجوز وزارت ارشاد، زندان تصمیم می‌گیرد زندانی چه کتابی را بخواند و یا نخواند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طبق اطلاعیه جدید و فرم نمونه، از بیست و سوم دی ماه،  زندانیان باید در یک روند اداری طولانی، عنوان و نام نویسنده کتاب را در تقاضانامه ای به ریاست بند هشت اوین مطرح کنند و پس از موافقت زندان با عنوان و نویسنده کتاب، اجازه تحویل به زندانی ابلاغ می‌شود.

بنا بر اطلاعیه جدید زندانی فقط پس از ابلاغ مجوز می تواند از خانواده یا دوستانش بخواهد که کتاب را برایش ارسال کنند.

پیش از این هر کتابی که دارای مجوز لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد بود، بدون توجه به عنوان و نویسنده و پس از بازرسی های فنی معمول، تحویل گرفته می‌شد.

تعدادی از زندانیان سیاسی بند هشت اوین گفته اند که این اطلاعیه علاوه بر طولانی و فرسایشی کردن روند ورود کتاب به زندان، مصداق سانسور مضاعف و اعمال سلیقه است و زندان تصمیم می گیرد، حتی با وجود مجوز وزارت ارشاد بخواند، زندانی چه کتاب هایی را بخواند و یا نخواند.

زندانیان گفته اند که با توجه به کمبود امکانات، انتخاب دیگری به جز مطالعه برای پر کردن زمان خود ندارند و این اطلاعیه کیفیت و کمیت کتاب هایی را که به زندان وارد می شود به شکلی غیرلازم و غیرقانونی محدود می کند.

گفتنی است تعدادی از زندانیان سیاسی-عقیدتی هم اینک برخلاف اصل تفکیک جرائم در بند هشت زندان اوین و در کنار مجرمین غیرسیاسی و بععضا خطرناک نگهداری می شوند.

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، ازدحام و جمعیت چند برابر ظرفیت و مشکل کف خوابی، وضعیت بهداشت نامناسب و شیوع انواع بیماری، ضعف سامانه گرمایشی و سرمایشی، محدودیت امکانات کتابخانه و بدرفتاری با زندانیان، بخشی از مشکلاتی است که زندانیان و خانواده های آنان تا کنون به شکل های مختلف به آن اعتراض کرده اند.

تعدادی از زندانیان قدیمی، بند هشت اوین را «بدترین بند و تبعیدگاه زندانیان سیاسی» توصیف کرده اند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید