خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  شکایت خانواده بهاره هدایت در دادسرای انتظامی قضات در حال رسیدگی است

شکایت خانواده بهاره هدایت در دادسرای انتظامی قضات در حال رسیدگی است

خبرگزاری هرانا – شکایت خانواده بهاره هدایت نسبت به حبس غیرقانونی و تخلفات قضایی در جریان پرونده، در دادسرای انتظامی قضات در حال رسیدگی است. نگهداری غیرقانونی پس از صدور حکم آزادی، عدم تجمیع جرائم و عدم اعمال صحیح و به موقع ماده ۱۳۴ قانون مجازات، از جمله تخلفات دستگاه قضایی در جریان پرونده این زندانی سیاسی عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شکایت خانواده بهاره هدایت در مهر ماه امسال در دادسرای انتظامی قضات ثبت شده و در جریان قرار گرفته است.

دادستانی، اجرای احکام اوین و قاضی مقیسه در این پرونده در مظان اتهام اند.

حکم آزادی این فعال دانشجویی سابق، بعد از اعمال دیرهنگام ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، در بیست و یکم مرداد ماه صادر شد ولی مسئولین قضایی از آزادی وی خودداری کردند و نهایتا بیست و ششم مرداد ماه حکم دو سال حبس تعلیقی او اجرا شد. این حکم سال ۱۳۸۵ صادر شده و به مدت ۵ سال معلق شده بود.

یکی از مشاورین حقوقی هرانا در این باره می گوید: “حکم حبس تعلیقی با عدم اجرا در سال ۱۳۸۸ و پس از گذشت ۹ سال به دلیل مرور زمان قانونا قابل اجرا نبوده و اجرای این حکم و نگهداری بهاره هدایت بعد از بیست و یکم مردادماه غیرقانونی است. علاوه بر آن حتی با فرض قانونی بودن اجرای حکم، در فاصله بیست و یکم تا بیست و ششم مرداد ماه خانم هدایت قانونا آزاد بوده و بدون حکم قضایی و یا قرار بازداشت در زندان نگهداری شده است و بنابر این تخلف محرز است.”

بهاره هدایت در سال ۱۳۸۵ به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز دانشجویی و سیاسی به دو سال حبس محکوم شد که به مدت ۵ سال معلق شد.

عضو سابق شورای مرکزی تحکیم در دی ماه ۱۳۸۸ مجددا بازداشت و به ۹ سال و نیم زندان محکوم شد.  تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و رئیس جمهور و نشر اکاذیب، از جمله اتهاماتی بود که به این فعال دانشجویی منتسب شده بود.

بهاره هدایت هم اینک در هفتمین سال حبس در بند زنان زندان اوین نگهداری می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید