خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  ترک تحصیل دانش آموزان عشایر دزفول به دلیل نبود جاده

ترک تحصیل دانش آموزان عشایر دزفول به دلیل نبود جاده

خبرگزاری هرانا ـ مدیر آموزش و پرورش منطقه سردشت دزفول نبود امکانات مناسب تحصیلی و ارتباطی را از جمله مشکلات دانش آموزان این منطقه عنوان کرد و گفت که ۱۶ دانش آموز دبستان نیایش روستای لطف آباد بخش سردشت به دلیل نبود جاده مناسب از تحصیل بازماندند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمدرحیم کریمی افزود:”به دلیل عبور رودخانه و نبود پل جمعیت دانش آموزی دبستان نیایش روستای لطف آباد از ۲۴ نفر به هشت دانش آموز کاهش یافته است”.

وی با اشاره به اینکه این دانش آموزان در سه سال گذشته با این مشکل مواجه هستند گفت: “دانش آموزان این دبستان برای رسیده به مدرسه ناچار به عبور از رودخانه ای به عرض ۷۰ متر و عمق بین ۷۰ سانتی متر تا ۱،۵ متر می باشند”.

مدیر آموزش و پرورش منطقه سردشت دزفول افزود: “به دلیل نبود پل معلم این دبستان به همراه دانش آموزان با آویزان شدن به یک طناب از عرض ۷۰ متری رودخانه مذکور عبور می کنند که این امر خطراتی را برای آنان به دنبال دارد”.

کریمی گفت: “این دبستان دو معلم دارد و دانش آموزان علاوه بر یک کیلومتر پیاده روی مجبور به عبور از این رودخانه در سرمای زمستان و گرمای تابستان هستند که این امر سلامت آنها را تهدید می کند”.

وی همچنین افزود: “روستای شیبیه از توابع دهستان ماهور برنجی بخش سردشت دزفول نیز جاده دسترسی ندارد و معلم برای رفتن به کلاس درس ناچار از موتورسیکلت استفاده می کند که بسیار خطرناک است”.

مدیر آموزش و پرورش منطقه سردشت دزفول با بیان اینکه کلاس درس دانش آموزان روستای شیبیه در یک چادر مستهلک و فرسوده برپا می شود افزود: “با پیگیری بسیار یک کانکس از طرف اداره کل نوسازی مدارس خوزستان به این روستا اختصاص و تحویل داده شده اما به دلیل نبود جاده دسترسی امکان انتقال کانکس به روستای مذکور نبوده و در روستای حسین کلولی مستقر شده است”.

وی تعداد دانش آموزان دبستان صبا در روستای شیبیه را ۱۲ نفر دانست که در سرمای زمستان مجبور به تحصیل زیر چادر هستند.

کریمی به مشکلات آموزشی روستای حسین کلولی دزفول نیز اشاره کرد و گفت: “روستای حسین کلولی دزفول نیز از کمبود شدید فضای آموزشی رنج می برد به گونه ای که بیشتر کلاس ها در نمازخانه ها برپا می شود”.

وی افزود: “طرح آموزشی روستای حسین کلولی قبل از سال ۹۰ کلنگ زنی شده است که به دلیل کمبود اعتبار تاکنون تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است”.

کریمی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این مدرسه را ۱۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: “تاکنون نیمی از این اعتبار جذب شده و برای تکمیل آن نیاز به تخصیص اعتبار از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ می باشد”.

مدیر آموزش و پرورش منطقه سردشت دزفول اظهار کرد: “این طرح آموزشی شش کلاسه می باشد که باید تا قبل از مهرماه تحویل آموزش وپرورش شود تا دانش دآموزان بتوانند از این فضای آموزشی استفاده کنند”.

کریمی با بیان اینکه تعداد شش مدرسه در روستای حسین کلولی دزفول وجود دارد همچنین به مشکلات آموزشی شهر حمزه دزفول اشاره کرد و گفت: “شهر حمزه با بیش از ۹ هزار نفر جمعیت افزون بر یک هزار و ۸۰۰ دانش آموز دارد که در ۹ مدرسه مشغول به تحصیل می باشند”.

کریمی گفت: “برای رفع کمبود فضای آموزشی در این شهر باید هرچه سریعتر کلنگ مدرسه شش کلاسه طرح برکت به زمین زده شود تا مشکل کمبود فضای آموزشی در این منطقه نیز مرتفع شود”.

آموزش و پرورش منطقه سردشت با جمعیت دانش آموزی ششهزار و ۵۰۰ نفر و ۱۲۵ واحد آموزشی یکی از وسیعترین حوزه های جغرافیایی آموزش و پرورش استان خوزستان می باشد که با کمبود امکانات آموزشی مواجه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید