خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تنها سه فقیه شورای نگهبان می‌توانند درباره کاندیداهای خبرگان تهران نظر بدهند

تنها سه فقیه شورای نگهبان می‌توانند درباره کاندیداهای خبرگان تهران نظر بدهند

خبرگزاری هرانا ـ آیت‌الله محمود امجد، یکی از کاندیداهای انتخابات خبرگان از استان تهران می‌گوید که از شش فقیه عضو شورای نگهبان، تنها سه تن می‌توانند درباره صلاحیت کاندیدای خبرگان در این استان نظر بدهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، آیت‌الله امجد که از سوی شورای نگهبان «ردصلاحیت» شده، گفت که سه تن از فقهای شورای نگهبان یعنی آیت‌الله محمد یزدی، آیت‌الله احمد جنتی و آیت‌الله محمدرضا مدرسی‌یزدی چون کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان از استان تهران هستند، نمی‌توانند درباره صلاحیت نامزدهای این انتخابات در تهران نظر بدهند.

به گزارش زمانه، بر پایه تبصره چهار از ماده ١٠ آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات خبرگان، چنانچه فقیه یا فقیهانی از شورای نگهبان کاندیدای حوزه انتخابیه‌ای باشند، از انجام امور نظارتی و تصمیم‌گیری در آن حوزه انتخابیه ممنوع خواهند بود.

آیت‌الله امجد با استناد به این قانون افزود که ردصلاحیت او قاعدتاً باید از سوی آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، آیت‌الله محمد مؤمن و آیت‌الله مهدی شب‌زنده‌دار، سه فقیه دیگر شورای نگهبان انجام شده باشد.

شورای نگهبان ده‌ها کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه تهران را «ردصلاحیت» کرده است. اما به نظر نمی‌رسد که این ردصلاحیت‌ها تنها از سوی این سه فقیه شورای نگهبان انجام شده باشد.

در انتخابات خبرگان ۸۰۱ تن در سراسر کشور کاندیدا شددند که شورای نگهبان صلاحیت ۸۰ درصد آنان را تأیید نکرد و تنها صلاحیت ۱۶۶ تن را تأیید کرد. مجلس خبرگان دارای ۸۸ عضو است.

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز جمعه هفتم اسفند ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید