خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, زندانیان  >  بازداشت تعدادی از پزشکان تجمع کننده مقابل وزارت بهداشت

بازداشت تعدادی از پزشکان تجمع کننده مقابل وزارت بهداشت

خبرگزاری هرانا ـ تعدادی از پزشکان تجمع کننده در اعتراض به نامه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اخذ وجه سونوگرافی توسط متخصصین زنان و مسئله خود ارجاعی، در مقابل وزارت بهداشت بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، نماینده پزشکان معترض، در پی بازداشت تعدادی از پزشکاه تجمع کننده که در اعتراض به نامه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اخذ وجه سونوگرافی توسط متخصصین زنان و مسئله خود ارجاعی در مقابل وزارت بهداشت بازداشت شدند، گفت که نه تنها سالن اجتماعات را برای ما در نظر نگرفتند، بلکه یگان ویژه در این محل مستقر شد و تعدادی از پزشکان را بازداشت کردند و حتی تلفن‌های همراه تعدادی از پزشکان را ضبط کردند.

حدود هزار نفر از رادیولوژیست های کشور در اعتراض به نامه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اخذ وجه سونوگرافی توسط متخصصین زنان و در پی داشتن مفسده خود ارجاعی دست به تجمع زدند.

نماینده پزشکان رادیولوژیست با انتقاد از انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان گفت: “پس از ابلاغ بخشنامه وزارت بهداشت برخی از متخصصان زنان و زایمان برای انجام سونوگرافی هزینه‌ای دریافت می‌کنند در حالی که این جزو وظایف رادیولوژیست‌ها است”.

احد صالحی، نماینده رادیولوژیست‌های تجمع کننده مقابل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با آنا اظهار کرد: “اخیرا وزیر بهداشت بخشنامه‌‌ای را ابلاغ کرده که بر اساس آن به فوق تخصص پریناتولوژی اجازه سونوگرافی داده شده است که در قبال آن نیز هزینه‌ای را دریافت ‌می‌کنند، بر همین اساس ما نسبت به این بخشنامه معترض هستیم. قبلا فوق تخصص پریناتولوژی در مطب خود می‌توانست سونوگرافی انجام دهد و از این دستگاه به عنوان یک وسیله تشخیصی استفاده می‌کرد و حق دریافت هیچ مبلغی را نداشت در حالی که پس از ابلاغ این بخشنامه وضعیت تغییر کرده است”.

وی افزود: “وقتی پزشک به بیمار اعلام می‌کند که شما نیاز به سونوگرافی دارید و خود پزشک نیز سونوگرافی را انجام می‌دهد این موضوع “خود ارجاعی” محسوب می‌شود در حالی که قبلا فوق تخصص پریناتولوژی، بیماران را به رادیولوژیست ارجاع می‌دادند و ما سونوگرافی می‌کردیم”.

این نماینده پزشکان رادیولوژیست ادامه داد: “امروز طرح خود ارجاعی جایگزین زیرمیزی شده و این مساله حتی از زیرمیزی نیز بدتر است”.

صالحی یادآور شد: “تعداد رادیوژیست‌ها در سراسر کشور دو هزار نفر است در حالی که پزشکان زنان و زایمانی که مشمول این طرح شده‌اند حدود ۶۰ نفر هستند و تاثیری در تعداد مراجعات به رادیولوژی‌ها ندارند اما ما به عنوان مدافع حقوق بیماران نسبت به این بخشنامه اعتراض داریمگ.

فوق تخصص پریناتولوژی به طب مادر و جنین اطلاق می‌شود. مادرانی که بارداری های پر خطر و یا احتمال زایمان زودرس دارند و همچنین ناهنجاری‌هایی در جنین تشخیص داده می شود به فوق تخصص پریناتولوژی ارجاع داده می‌شوند تا تحت مراقبت های فوق تخصصی به یک زایمان موفق دست پیدا کند. لازم به ذکر است فوق تخصص پریناتولوژی را تنها متخصصان زنان و زایمان می‌توانند دریافت کنند.

وی از برخورد وزارت بهداشت با تجمع کنندگان ابراز تاسف کرد و گفت: “امروز بیش از هزار نفر نخبه، پزشک و رادیولوژیست مقابل وزارت بهداشت حضور پیدا کردند. در حالی که مسئولان و مدیران این وزارتخانه می‌توانستند با حضور در بین پزشکان معترض نسبت به آنان پاسخگو باشند اما متاسفانه شاهد بودیم که نه تنها سالن اجتماعات را برای ما در نظر نگرفتند بلکه یگان ویژه در این محل مستقر شد و تعدادی از پزشکان را بازداشت کردند و حتی تلفن‌های همراه تعدادی از پزشکان را ضبط کردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید