خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دورازده کارگر سیمان درود بازداشت شدند

دورازده کارگر سیمان درود بازداشت شدند

خبرگزای هرانا ـ دورازده نفر از کارگران معترض سیمان درود با شکایت کارفرما بازداشت شدند، رئیس عالی کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور از پیگیری تشکل متبوعش برای آزادی کارگران بازداشت شده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران سیمان درود به متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه وتامین امنیت شغلی خود معترض اند و از قرار معلوم در میان کارگران بازداشتی هشت عضو نهادهای صنفی کارگران قراردادی و پیمانکاری این کارخانه نیز حضور دارند.

آقایان منصور ساکی، احمد رضا باجلان، بهروز ساکی، رضا نادی سر اعضا شورا کارگران قراردادی و رسمی هستند و آقایان احمد رضا سالاروند، عباس شیر‌نژاد، اکبر میرزایی، علیرضا فریدون‌پور، اعضا شورای اسلامی کار کارگران پیمانکاری سیمان دورد هستند که همگی به اتفاق چهار کارگر دیگر باشکایت کارفرما بازداشت شده‌اند.

رضا لیریایی، جلال قائد رحمت، عارف دالوند و علی حاجی وند، چهار کارگر دیگری هستند که همراه نمایندگان صنفی خود امروز بازداشت شده‌اند.

لازم به ذکر است منصور ساکی مسئول کانون شوراهای اسلامی استان لرستان نیز هست.

از سوی دیگر “اولیا علی بیگی” رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار در رابطه این ماجرا می‌گوید: “تشکل متبوعش از روز گذشته که در جریان این بازداشت قرار گرفته و از همان موقع پیگیر وضعیت این کارگران بوده است”.

وی افزود: “از آنجا که در حال حاضر نام آقای منصور ساکی مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان لرستان نیز به عنوان یکی از نمایندگان صنفی کارگران کارخانه سیمان درود در میان اسامی بازداشت‌شدگان است، کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور موضوع را بصورت جدی‌تری دنبال می‌کند و در همین رابطه از معاونت تنظیم روابط کار وزارت کار پیگیر ماجراست”.

این فعال صنفی کارگری با بیان اینکه طبق پاسخی که از سوی معاونت تنظیم روابط کار داده شده است آنها نیز درصدد رسیدگی به موضوع هستند، افزود: “البته انتظار ما این است که دوستان گرفتار هرچه زودتر آزاد شوند تا بتوان در فضای آرام به وضعیت کارگران سیمان درود رسیدگی کرد”.

علی‌بیگی با یادآوری اینکه در حال حاضر به دلیل کسادی بازار ساخت و ساز در داخل کشور و مختل شدن روند صادرات سیمان به کشور‌های همسایه فعالیت واحدهای تولید سیمان با مشکلات ویژه‌ای روبروست، افزود: “البته این وضعیت نمی تواند نافی پیگیری و تحقق مطالبات قانونی کارگران باشد”.

رئیس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور در عین حال افزود: “کارگران صنعت سیمان به دلیل شرایط آلاینده‌های موجود در محیط کارشان، نیازمند توجه و مراقبت ویژه‌ای هستند و برهمین اساس است، نمایندگان صنفی آنها موظفند تا با مراجعه به کارفرما و مسئولان دولتی تحقق این خواسته‌ها را مطالبه کنند”.

وی گفت: “قطعا مشکل پیش آمده از طریق  گفتگو میان نمایندگان صنفی کارگران با دولت، کارفرما قابل حل است اما باید مراقب تاثیرهای منفی که ممکن است بروز چنین اتفاقاتی بر روند پیگیر‌های صنفی کارگری داشته باشد، باشیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید