خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  رمضان احمد کمال به زندان بازگشت

رمضان احمد کمال به زندان بازگشت

خبرگزاری هرانا – رمضان احمد کمال، زندانی کرد سوریه که هنگام اعزام به بیمارستان به دلیل ضرب و شتم توسط ماموران به کما رفته بود، پس از به هوش آمدن بدون درمان به زندان رجائی شهر بازگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب گذشته رمضان احمد کمال، زندانی کرد اهل سوریه محبوس در زندان رجائی شهر که روز چهارشنبه ۹ دی ماه و در جریان اعزام وی به بیمارستان مورد ضرب و شتم ماموران در زندان قرار گرفته و به کما رفته بود، پس از خروج از کما در بیمارستان امام (بیمارستان هزار تخت خوابی) و گذراندن چند روز به عنوان دوران نقاهت دوباره به محل زندانی شدن خود در زندان رجائی شهر بازگردانده شد.

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار و هم‌بندی سابق آقای احمد کمال، فردای روز ضرب و شتم شدن این زندانی کرد سوری با اعلام خبر بیهوشی وی، در صفحه‌ی شخصی‌اش نوشته بود که: “او از دیروز بعد از ظهر (چهارشنبه ۹ دی ماه) و تا الان که این این چند خط را می نویسم در بیهوشی قرار دارد. به شدت ضعیف شده و به گفته دکتری که ابتدا او را در بیمارستان ساسان مداوا کرده ، علائم حیاتی اش خوب است اما سطح هوشیاری اش به شدت پائین است.”

همچنین کیوان صمیمی بهبهانی، فعال سیاسی و مدنی و دوست و همبندی آقای احمد کمال نیز در مصاحبه با خبرنگار هرانا در ارتباط با رویداد منجر به کما رفتن این زندانی کرد سوری گفته است: ” وقتی که از بند به هواخوری اومده، با مراقبی که مسئول اعزام هست برخورد می کند. اتفاقات روی داده چیز خاص و برنامه ریزی شده ای می تواند نبوده باشد، ایشان تعریف کردند که ما قبل از اعزام چند ساعت منتظر بودیم و با افراد و نگهبانها برخور داشتیم، این نگهبانها عموما از سر جوانی برخوردهایی می کنند که عموما برنامه ریزی شده نیست، به مانند اینکه اینجا نشین یا آنجا نشین، یا سر دستبند زدن که بزن یا نمی زنم.
ایشان گفت که این ماموران اتهام وی را از ایشان پرسیده اند و ایشان نیز گفته است که سوریه و جزو پ ک ک بودم و مانند اینها. در این زمان آنها شروع به فحاشی به پ ک ک و زندانیان سیاسی می کنند، این فحاشی با اعتراض ایشان مواجه می شود که چرا فحش می دهید و آنها شروع به ضرب و شتم ایشان می کنند.”

کیوان صمیمی همچنین در این مصاحبه ادامه داده است که: ” آقای رمضان کمال یادش نیست که چه کسی بوده، چون همه اینها لباس واحدی پوشیده بودند و جوان بودند. بصورت خلاصه اینها در این درگیری با مشت و لگد و باتوم و امثالهم به زدن ایشان می پردازند که احتمالا یک ضربه به جای حساس ایشان خورده است. ایشان نیز مدتهاست بیمار است و جوان کم بنیه و ضعیف و لاغری است. احتمال زیاد ضربه به جای حساسی خورده است و ایشان به حالت بیهوشی دچار شده و بقیه آن نیز در خاطرش نیست. اینکه از کرج به تهران رسید و به جلوی بیمارستان رسید که من آمدم و ایشان را بردیم زیر دستگاه اکسیژن، هیچ کدام را یادش نیست.”

رمضان احمد کمال، سال ۸۷ بازداشت شد. هنگام بازداشت با پنج گلوله زخمی شد و بازوی دست راستش با اصابت گلوله به شدت آسیب دید.

عدم درمان جدی این زندانی سیاسی باعث شد که ماهیچه های دست او تحلیل رفته و زخم دچار عفونت شدید شود.

رمضان احمد کمال، از اهالی کوبانی سوریه که به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان ترکیه به ده سال حبس محکوم شده است، طی این مدت در زندان های مهاباد، قزوین، اوین و رجایی شهر زندانی بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید