خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  اعدام قاچاقچیان مواد مخدر نیازمند بازنگری است

اعدام قاچاقچیان مواد مخدر نیازمند بازنگری است

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس، می گوید که ‌تعیین مجازات “اعدام” قاچاقچیان مواد مخدر نیازمند بازنگری و در نظر گرفتن ساز و کار مطلوب است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، محمدعلی اسفنانی افزود: “برای کاهش و یا حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر باید دید که چه سازوکارهایی برای این مهم در نظر گرفته شود تا در مقابل با کاهش این جرائم نیز به مواجه شویم”.

وی تصریح کرد: “باید قبل از حذف یا کاهش اعدام قاچاقچیان مواد مخدر قوانین موجود در این زمینه را اصلاح و بازنگری کنیم”.

این حقوقدان با اشاره به اینکه حذف اعدام درباره قاچاقچیان مواد مخدر با نگرانی‌هایی نیز همراه استْ‌گفت: “ممکن است با وجود کاهش آمار اعدام با افزایش جرائم مواد مخدر روبرو شویم”.

وی تصریح کرد: ‌”کار‌شناسان مختلف در حوزه‌های قضایی. جامعه شناسی. روانشانسی و… باید جنبه‌های بازدارندگی اعدام را بررسی کنند”.

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس تاکید کرد: ‌”مجازات اعدام برای یک قاچاقچی مواد مخدر باید آثار تنبیهی و تنبهی داشته باشد یعنی در کنار تنبیه فرد خلافکار جنبه‌های بازدارنده و به قولی درس عبرت هم برای دیگران حاصل شود”.

چندی پیش محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه از تغییر در مجازات قاچاقچیان مواد مخدر یاد کرد.

همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس نیز طرحی را با موضوع کاهش و یا حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر در مجلس مطرح کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید