خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  معاون دادستان تهران: رابطه مالی بیمار و پزشک باید قطع شود

معاون دادستان تهران: رابطه مالی بیمار و پزشک باید قطع شود

خبرگزاری هرانا ـ سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ رسیدگی به جرائم پزشکی و امور دارویی گفت که تا زمانی که ارتباط مالی بیمار و پزشک قطع نشود، مشکل اصلی در حوزه شکایات پابرجا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سید جواد ذبیح زاده افزود: “تا کی باید آزمون و خطا کرد و تا زمانی که این ارتباط مالی بین بیمار و پزشک قطع نشود مشکل شکایات همچنان سر جای خود باقی است”.

وی ادامه داد: “امروزه بیش تر شکایات در دادسرای رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی مسائل مالی بین بیمار و پزشک است”.

معاون دادستان تهران با اشاره به پرونده های مطرح شده در دادسرای رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی، گفت: “این پرونده ها در سه محور شناختی، اجرایی و سیستمی قابل طبقه است که از این میان خطاهای سیستمی بیشترین آسیب را وارد می کند و در نهایت به نام پزشک تمام می شود”.

سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ رسیدگی به جرائم پزشکی در توضیح خطاهای شناختی، تصریح کرد: “در این نوع خطا موضوع عدم مهارت پزشک است که می توان مشکل را با بررسی های موردی از طریق آموزش مناسب در دانشگاه ها، مرتفع کرد و دانشگاه ها می توانند در این حوزه از دادسرای جرائم پزشکی که تجربه خوبی کسب کرده است، بهره بگیرند”.

خطاهای اجرایی دومین نوع خطایی بود که ذبیح زاده به آن اشاره کرد و افزود: “این نوع خطاها در حوزه اجرا به ویژه انجام جراحی ها مطرح می شود که بعنوان نمونه به لرزش دست پزشک بعلت کهولت سن حین جراحی و وارد شدن آسیب به عضو غیرمرتبط به جراحی در اثر این لرزش دست اشاره کرد که البته این نوع خطاها و پرونده ها بسیار کم است”.

این مقام قضائی، خطاهای سیستمی را از مهم ترین خطاها برشمرد و گفت: “گاهی دارویی را به بیمار تجویز می کنند و بیمار دچار شوک شده و جان خود را از دست می دهد که پس از بررسی مشخص می شود دستگاه شوک موجود در مرکز درمانی مورد نظر شارژ نبوده یا کپسول اکسیژن مدت های زیاد مصرف نشده است و در هنگام بازیابی فرد شوک شده، به کار نیامده است، اما تمام این مشکلات به نام پزشک ثبت می شود”.

سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ رسیدگی به جرائم پزشکی و امور داروئی تصریح کرد: “در بازرسی از داروخانه ها، گاهی اوقات متوجه می شویم متصدی های داروخانه مفهوم قفسه خالی را نمی دانند، درحالی که گاهی اوقات باید داروهای فاسد شده را از قفسه داروها جدا کرد و در قفس خالی قرار داد تا جان مردم به خطر نیفتد و در نهایت به نام پزشکان تمام نشود”.

ذبیح زاده با اشاره به مشکلات در حوزه تجهیزات پزشکی ، قوانین در این حوزه را مدون و شفاف ندانست و گفت: “روزی طرح «شبنم» را به کار می گیرند، اما پاسخ نمی دهد، روز دیگر طرح «برچسب اصالت» و روز دیگر کدهای ۱۶ رقمی، چند بار باید آزمون و خطا کرد که البته این کدهای ۱۶ رقمی هنوز اجرایی نشده است، درحالی که قانون دو معیار کد شناسه و کد رهگیری را برای بازار خرده فروشی در نظر گرفته است که خطا را به شدت کم می کند”.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید