خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴, 25th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ ساعت ۱۵:۵۳:۳۵

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  با ممنوعیت ورود گردشگران و تورهای مختلط به مرنجاب ۱۶۰ فرصت شغلی ازبین رفت

با ممنوعیت ورود گردشگران و تورهای مختلط به مرنجاب ۱۶۰ فرصت شغلی ازبین رفت

خبرگزاری هرانا ـ معاون گردشگری اصفهان می‌گوید که با وجود آنکه ۲۰ روز از حکم دادستان می‌گذرد و تورها برگزار می‌شود اما با ممنوعیت ورود تور به مرنجاب ۱۶۰ فرصت شغلی از بین رفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری، در روزهایی که مرنجاب فصل پر مسافر خود را پشت سر می‌گذاشت شنیدن خبر ممنوعیت تورهای ورودی مختلط به مرنجاب فعالان این حوزه را شُوکه کرد.

اواخر آذرماه سال جاری بود که ‌دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل از ممنوعیت ورود گردشگران و تورهای مختلط به منطقه بین المللی گردشگری مرنجاب و شهر زیرزمینی نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اعتقاد بر اینکه “مختلط بودن تورها باعث هنجار شکنی ارزش‌های دینی و انقلابی می‌شود و حتی برخی بانوان اقدام به کشف حجاب در منطقه مرنجاب کرده‌اند، چنین دستوری را ابلاغ کرد. اما پس از مدتی با رای زنی‌های انجام شده توسط مسئولان و فعالان گردشگری اصفهان، این دستور لغو و تورهای مرنجاب از سر گرفته شد.”

هر چند برنامه تورهای گردشگری که شهروندان را به کویر مرنجاب می برد به حالت عادی بازگشت، اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تنها یک ماه فرصت دارد تا نسبت به آنچه “ساماندهی تورهای گردشگری” خوانده می شود اقداماتی انجام دهد، وگرنه ممکن است تفکیک جنسیتی به تورهای گردشگری برسد یا اینکه برنامه تورها برای سفر به کویر لغو شود.

اما “محسن یار محمدیان” معاون گردشگری اصفهان می‌گوید: “با وجود آنکه ۲۰ روز از حکم دادستان می‌گذرد و تورها برگزار می‌شود اما با ممنوعیت ورود تور به مرنجاب ۱۶۰ فرصت شغلی از بین رفت. این درحالی است که می‌توانستیم در عین توسعه گردشگری و اشتغالزایی، شرایط را کنترل کنیم. چنانکه درحال حاضر با کاهش تعداد گردشگران روبه‌ٰرو هستیم و این مهم به گردشگری منطقه آسیب می‌زند.”

او با تاکید برآنکه اگر ارگان‌ها و نهادهای دخیل در گردشگری، امور و کارهای مربوط به خود را درست انجام دهند شاهد مشکلات اینچنینی در حوزه گردشگری نخواهیم بود ادامه داد: “چرا زمانی که به دلیل بد بودن زیرساخت‌های منطقه شاهد تصادف و کشته شدن چند گردشگر بودیم کسی وارد عمل نشد و امور را پیگیری نکرد؟ چرا ارگان‌هایی که در منطقه مسئولیت ورود تورها و بررسی آنرا از مجاز و غیر مجاز را بر عهده گرفته‌اند کار خود را درست انجام نمی‌دهند و سپس تقصیر را بر گردن اداره میراث و گردشگری می‌اندازند؟ چرا در منطقه‌ای که ما اجازه کنترل نداریم از ما انتظار دارند.”

یار محمدیان معتقد است: “باید جلوی برگزاری تورهای غیر مجاز گرفته شود این درحالی است که درحال حاضر راه برای تورهای گردشگری مرنجاب باز شده و این امر باید کنترل شود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید