خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  سخنگوی نیروی انتظامی: جایگزین‌های اعدام برای قاچاقچیان باید امتحان شود

سخنگوی نیروی انتظامی: جایگزین‌های اعدام برای قاچاقچیان باید امتحان شود

خبرگزاری هرانا ـ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرحی برای حذف مجازات اعدام از قاچاق غیرمسلحانه مواد مخدر هستند، آنها می‌گویند که اعدام‌ها تاثیرگذار نبوده و اجرای اعدام علاوه‌بر آسیب‌های اجتماعی که به جامعه و خانواده محکومان تحمیل می‌کند، باعث افزایش فشارهای جهانی به ایران نیز شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فرهیختگان، نخستین‌ بار محمدباقر لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه این موضوع را مطرح کرد و مدتی پیش نیز اعلام کرد: “رئیس قوه قضائیه با اعمال مجازات‌های جایگزین اعدام موافق است”، اما نیروی انتظامی واکنش چندان مثبتی به این طرح نشان نداده است.

سعید منتظر‌المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی درباره بازدارنده نبودن حکم اعدام گفت: “بله، بازدارندگی لازم را نداشته است، اما اگر نبود چه می‌شد؟”.

او افزود: “تا زمانی که یک راهکار جایگزین پیدا نشود که همه روی آن اتفاق‌نظر داشته باشند، نمی‌شود اعدام را برداریم. ما اول می‌رویم صورت مساله را پاک می‌کنیم بعد راهکار برایش پیدا می‌کنیم.» منتظرالمهدی تصریح کرد: «بگذارید یک راهکار پیدا کنیم. ببینیم اثرگذار است. اگر امتحان کردیم و اثرگذار بود می‌شود جایگزین اعدام شود”.

سخنگوی ناجا همچنین درباره اخراج معتادانی که دچار بیماری‌های عفونی غیرواگیردار هستند از کمپ‌های ترک اعتیاد، گفت: “با وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش،‌ شهرداری و بهزیستی جلسات مشترکی داریم که حتما این مساله با آنها مطرح خواهد شد”.

معاون اجتماعی ناجا در ادامه با اشاره به جریان حمله به سفارت عربستان گفت: “۵۰ نفر دستگیر شدند که بیشترشان از لیدرهای این جریان بودند”.

منتظرالمهدی درباره اظهارات سخنگوی وزارت کشور مبنی‌بر اینکه هشدارها و تذکرات لازم به پلیس داده شده بود، گفت: “پیش‌بینی‌های لازم در این باره انجام شده بود و نیروهایمان را هم تقویت کردیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید