خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  حفاری‌های شبانه شهر تاریخی چوره را تهدید می‌کند

حفاری‌های شبانه شهر تاریخی چوره را تهدید می‌کند

خبرگزاری هرانا – حفاری‌های مکرر و متعدد شبانه سوداگران آثار تاریخی، چهره شهر تاریخی و باستانی چوره در شهرستان آبدانان را تخریب و آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرده است.

به گزارش هرانا به نقل از ایرنا؛ شهر باستانی و تاریخی چوره از جمله آثار تاریخی، باستانی و دیدنی در ۴۰ کیلومتری مرکز شهرستان آبدانان در استان ایلام در کنار دره‌ای بنام «کول امار» در ارتفاعات سرد و جنگلی دینارکوه قرار دارد و بیانگر عظمت و اقتدار پیشینیان این مرز و بوم است.

چوره یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است که در مرتفع‌ترین نقطه کوهستانی قرار گرفته است و زمستان‌ها مقصد کسانی است که می‌خواهند تفرجی تاریخی در طبیعت داشته باشند.

یک کار‌شناس میراث فرهنگی با اشاره به نقش تاریخی و ارزش فرهنگی این اثر منحصر به فرد، می‌گوید: این شهر متعلق به دو دوره تاریخی اشکانی و ساسانی است که در معماری خاص آن، از سنگ و گچ استفاده شده است.

«محمد دامیار» با بیان اینکه پلان‌های مربع و مستطیل شکل دارای طاقچه‌های کوتاه و خانه‌های تو درتوی این اثر تاریخی مربوط به عصر ساسانی است، قدمت این شهر را بیش از یک هزار و ۵۰۰ سال اعلام کرد.

به گفته وی، این شهر تاریخی در راس ارتفاعات دینارکوه، مشرف بر راه آبدانان به دهلران قرار دارد که از اهمیت فراوانی برای کاروان‌های عبور کننده از این مسیر برخوردار بوده است.

وی تاکید کرد: قبرستان این شهر نیز از دوران تاریخی باقی است و از چشمه‌ای که در فاصله ۷۰۰ متری شمال این شهر قرار دارد برای تامین آب آشامیدنی مردم ساکن در شهر استفاده می‌شده است.

دامیار گفت: متاسفانه این اثر تاریخی علاوه بر گذر زمان و نوسانات جوی، از گزند و آسیب سوداگران بی‌هویت و سارقان آثار فرهنگی و تاریخی مصون نمانده و حفاری‌های غیر قانونی و کنده کاری‌های غیر مجاز و مکرر شبانه، فرم و شکل شهر را تخریب کرده و آن را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبدانان نیز با تایید چندین مرحله حفاری و تخریب این اثر تاریخی از سوی افراد سودجو تاکید کرد: شکایت‌های متعددی در این زمینه به مراجع ذیصلاح ارسال شده ولی تاکنون این افراد شناسایی و دستگیر نشده‌اند.

«مجید اولاد» افزود: بدلیل صعب العبور بودن منطقه و نداشتن جاده دسترسی حراست و پاسداری از این اثر تاریخی بسیار مشکل است.

وی یادآور شد: مدیران سازمان میراث فرهنگی کشور قول مساعدی را به منظور واگذاری خودروی مناسب کمک دار برای نظارت و حراست از آثار تاریخی این شهرستان در مناطق کوهستانی ابراز داشته‌اند که امیدواریم بزودی شاهد تحقق این وعده‌ها باشیم.

وی گفت: اثر زیبا و دیدنی شهر تاریخی چوره در سال ۹۰ توسط میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

اولاد افزود: در شهرستان آبدانان تاکنون حدود ۱۰۰ اثر اماکن مذهبی، باستانی، فرهنگی، تاریخی و طبیعی شامل آبشار‌ها، تفرجگاه‌ها و غار‌ها و شهر چوره و دیگر آثار باستانی شناسایی و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید