خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  سه ماه تأخیر در پرداخت حقوق کارگران معدن نگین طبس

سه ماه تأخیر در پرداخت حقوق کارگران معدن نگین طبس

خبرگزاری هرانا – منابع کارگری در طبس از تعویق ۳ ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت معدنی نگین خبر می‌دهند.

به گزارش هرانا، یک فعال کارگری در این باره به خبرگزاری ایلنا گفته: حقوق ماه‌های آبان و آذر هنوز پرداخت نشده و تنها بعد از پیگیری‌های فراوان نیمی از حقوق مهرماه طی ده روز گذشته وصول شده است.

وی ضمن بیان این مطلب که علاوه بر مشکل تعویق در پرداخت حقوق و مزایا، کارگران معدن نگین با مشکلاتی چون کم بودن میزان حقوق نیز مواجه‌اند گفت: علاوه بر تعویق در پرداخت حقوق از سوی شرکت معدنی نگین، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران این است که علی رغم کار طاقت فرسایی که انجام می‌دهند اصلا استراحتی ندارند و حقوق بسیار پایینی دریافت می‌کنند.

این منبع خبری افزود: برای کارگری با ۲۱ ساعت کار روزانه و ۲۰ روز کار در ماه نهایتا ۱میلیون ۵۰۰ هزار تومان حقوق در نظر می‌گیرند که با توجه به شرایط سخت کار و مدت زمان بالای آن غیر منصفانه است.

وی همچنین به مشکلات بیمه‌ای کارگران این شرکت معدنی اشاره کرد و گفت: متاسفانه بیمهٔ مسولیت این شرکت به درستی به وظایف بیمه‌ای خود عمل نمی‌کند و کارگران با کمترین حمایت بیمه‌ای در این شرکت کار می‌کنند.

این منبع آگاه در ادامه از وجود نهاد کارگری ضعیف در این شرکت خبر داد و گفت: بیش از ۳۶۰ کارگری که در این شرکت فعال هستند تنها دو نماینده کارگری و یک نفر ناظر از طرف خود شرکت دارند در حالیکه از نظر قانون کار، شرکتی با چنین وسعتی باید ۵ نفر نماینده کارگری داشته باشد نه سه نفر! که از آن سه نفر هم یک نفر به عنوان ناظر از سوی کارفرما تعیین شده است.

وی همچنین از تخصیص ۴۰ درصدی حقوق، در روزهای تعطیل خبرداد و گفت: قبلا به ازای کار در روزهای تعطیل ۳برابر حقوق به کارگران پرداخت می‌شد اما در حال حاضر به ازای کار در روز تعطیل ۴۰ درصد حقوق را محاسبه می‌کنند و دیگر سه برابر حقوق پرداخت نمی‌شود.

این منبع کارگری همچنین تصریح کرد: همه می‌دانند که شرایط کار در معادن چقدر سخت است. بسیاری از کارگران در مجموع ۹ ماه کار می‌کنند و تنها ۳ماه در کنار خانواده‌هایشان هستند. بسیاری از کارگران چون اصلا در خانه حضور ندارند، نمی‌توانند بزرگ شدن فرزندانشان را ببینند. اگر به همه این سختی‌ها عدم دریافت حقوق و مطالبات کارگران را اضافه کنید آنوقت متوجه می‌شوید که کارگران معدن چه شرایط سختی را تحمل می‌کنند. وی اضافه کرد: متاسفانه هیچکس جوابگوی این مشکلات نیست و روز به روز هم بر این مشکلات اضافه می‌شود.

این کارگر در انت‌ها ضمن تاکید بر وضعیت بد اقتصادی کارگران معدن نگین گفت: شهر ما کوچک است، کارگران به سختی تامین معاش می‌کنند. بالا رفتن خرید‌های قسطی برای مخارج روزمره خانواده‌ها فشار سنگینی بر کارگران وارد می‌کند. وقتی این قسط‌های دیر به دیر پرداخت شود آبروی کارگر در خطر می‌افتد. در نظر بگیرید، اگر همین حقوق نصفه و نیمه هم به موقع پرداخت نشود از پس مخارج روزمره زندگیشان به هیچ وجه بر نمی‌آیند.

برخی از منابع کارگری در طبس عدم پرداخت مطالبات کارگران معدن نگین را بدهی شرکت‌های دیگر به این شرکت معدنی و همچنین وجود دلال‌های زغال سنگ که مواد معدنی را با سود بیشتر از خارج از کشور وارد می‌کنند، عنوان کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید