خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ ساعت ۲۱:۵۵:۲۹

    خانه  > فرهنگی  >  تخریب یکی از زیباترین سنگ‌قبرهای صفوی

تخریب یکی از زیباترین سنگ‌قبرهای صفوی

خبرگزاری هرانا – سارقان اشیاء عتیقه درحالی چند شب پیش مقبره امیر اویس، یکی از رجال دوره صفوی را با تصور دستیابی به گنج تخریب کردند که گفته می‌شود سنگ‌های قبر این رجال صفوی یکی از زیبا‌ترین سنگ‌ قبرهای صفوی محسوب می‌شود.

به گزارش هرانا به نقل از خبرگزاری میراث‌فرهنگی؛ سارقان و سودجویان آثار تاریخی، سنگ‌های قبر امیراویس، یکی از رجال اردستان را با تصور دستیابی به گنج تخریب کردند. این درحالی است که سنگ قبر امیر اویس از نظر هنر سنگ‌تراشی یکی از زیبا‌ترین سنگ‌قبرهای دوره صفوی به شمار می‌رود.

به‌گزارش CHN، امیر اویس، سردار نظامی و یکی از رجال اردستان است که در دوره شاه‌ اسماعیل صفوی می‌زیست. او در هفدهم رمضان سال ۹۲۰ هجری قمری درحالی در یکی از جنگ‌ها کشته شد که سنگ قبری که برای وی انتخاب و ساخته شد، به‌لحاظ هنر سنگ‌تراشی منحصربه‌فرد و گفته می‌شود یکی از زیبا‌ترین سنگ‌های دوره صفوی است. با این حال، این مقبره وی که از دوره صفوی تاکنون سالم مانده بود چند روز پیش به بهانه دستیابی به گنج به‌شدت تخریب شد.

احمد محیط طباطبایی، کار‌شناس میراث فرهنگی کشور با اعلام این خبر گفت: «این سنگ قبر متعلق به یکی از رجال اوایل دوره صفوی یعنی شاه اسماعیل صفوی است که تزئینات ویژه‌ای داشت و بسیار ارزشمند بود. گفته می‌شود که از نظر سنگ‌تراشی، سنگ قبر او یکی از کارهای شاخص هنری ایران محسوب می‌شود.»

به گفته محیط طباطبایی، این سنگ قبر به دست افراد نا‌شناسی شکسته‌است.

«محمدرضا صدوقی» مسئول اداره میراث‌فرهنگی اردستان در این رابطه به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفت: «سنگ قبر امیر اویس یکی از زیبا‌ترین سنگ‌ قبرهای دوره صفوی است که تا حدود ۴۰ سال پیش بدون حفاظ‌‌ رها شده بود.»

او می‌گوید: «سنگ قبر امیر اویس از دو سنگ مرمر سفید تشکیل شده که به‌صورت افقی و عمودی بر آرامگاه این سردار نظامی نصب شده است. سازمان میراث‌فرهنگی اما در سال ۵۴ برای حفاظت از آرامگاه، حصاری با ارتفاع ۳ متر اطراف آرامگاه کشید و در این سال‌ها به‌صورت مداوم از آن سرکشی می‌کرد.»

صدوقی ادامه می‌دهد، حفاظت‌ها از آرامگاه امیر اویس به‌گونه‌ای بود که هیچ فردی نمی‌توانست حتی از زیر بنا وارد آرامگاه شود اما چند شب پیش برخی از سودجویان آثار تاریخی از تاریکی شب سود جستند با تصور اینکه داخل قبر گنج است وارد مقبره شدند. درحال‌حاضر سنگ قبر عمودی که حدود ۲ متر و نیم ارتفاع داشت، شکسته شده و بر سنگ قبر افقی نیز ضربه‌های بسیاری وارد شده است. این درحالی است که مقبره اویس سال ۱۳۶۴ به‌شماره ۱۶۹۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

کار‌شناسان از مقبره امیر اویس به‌عنوان یکی از زیبا‌ترین سنگ‌ قبرهای حجاری‌شده نام می‌برند.

مسئول اداره میراث‌فرهنگی اردستان معتقد است، اداره میراث‌فرهنگی اردستان به‌محض اینکه از تخریب سنگ‌ها مطلع شد موضوع را با مقامات شهری از جمله فرماندار در میان گذاشت به‌طوری‌که اعضای شواری تامین از مقبره امیر اویس بازدید کردند و مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان اصفهان طرح شکایت کرد و دادستان نیز دستور پیگرد قضایی را اعلام کرد.

آنطور که صدوقی اعلام کرده است، هم‌اکنون بخش مرمت اشیاء‌ اداره میراث‌فرهنگی استان اصفهان در فاز اول مرمت و تمرین سنگ عمودی را آغاز کرده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید