خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۳, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۰۸ ساعت ۲۱:۲۸:۵۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  واعظی: در فاز دوم فیلترینگ هوشمند هستیم

واعظی: در فاز دوم فیلترینگ هوشمند هستیم

خبرگزاری هرانا – وزیر ارتباطات با بیان اینکه در مرحله فاز دوم یعنی سازماندهی فیلترینگ هوشمند هستیم گفت: در گام اول فیلترینگ هوشمند را بر روی اینستاگرام پیاده کردیم و ۸۳ درصد از فیلترینگ هوشمند بومی ما جواب داد.

به گزارش هرانا به نقل از مهر؛ محمود واعظی در نشست خبری امروز سخنگوی دولت حاضر شد و به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

واعظی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اجرای فیلترینگ هوشمند در چه مرحله‌ای است و اخیرا نیز گزارشی از سوی برخی از دانشکده‌های فنی درخصوص فیلترینگ هوشمند ارائه شده که در این گزارش آمده است ادعای جدا کردن محتوای خوب و بد یک سخن گزاف است و چنین امکانی وجود ندارد و چرا دولت هزینه زیادی را درباره فیلترینگ هوشمند صرف می‌کند در حالی که می‌داند این کار امکان‌پذیر نیست، گفت: به هر حال در همه‌جای دنیا این موضوع وجود دارد که اگر تشخیص دهند بعضی از سایت‌ها مضر و دارای محتوای مجرمانه است آن را کامل ببندند و یا آنکه بخشی از محتوای مجرمانه آن سایت را فیل‌تر کنند.

وی افزود: دولت یازدهم راه دوم را انتخاب کرده چراکه بسیاری از سایت‌ها سالم هستند البته برخی از سایت‌ها کاملا غیراخلاقی هستند که باید بسته شوند اما سایت‌هایی نیز وجود دارند که در آن مقالات علمی وجود دارد ضمنا از دید برخی از کشور‌ها و یا برخی از گروه‌ها مواردی مغایر با فرهنگ اسلامی دارد که قابل قبول نیست لذا فیلترینگ هوشمند را برای این نوع سایت‌ها اضافه می‌کنیم.

واعظی در ادامه پاسخ به این سوال گفت: اینکه بسیج چند دانشگاه به جای آنکه ما را تشویق کنند که تازه وارد وادی فیلترینگ هوشمند شدیم پیش‌گویی می‌کنند که ما موفق نمی‌شویم جای تعجب دارد.

وی درخصوص اجرای مراحل فیلترینگ هوشمند توضیح داد: ما ۳ فاز را برای اجرای فیلترینگ هوشمند اعلام کردیم که فاز اول آن یک ماهه و آزمایشی است، فاز دوم آن ۳ ماهه و فاز سوم فاز اجرایی و شش ماهه است.

واعظی ادامه داد: در اجرای فاز اول ما فیلترینگ هوشمند را برای اینستاگرام اجرا کردیم و ۸۳ درصد از فیلترینگ هوشمند بومی ما جواب داد و در مجموع برای ورود کار راضی هستیم.

وی با بیان اینکه به تازگی وارد فاز دوم یعنی فاز سازماندهی شده‌ایم گفت: این فاز ۳ ماه طول می‌کشد از طرف دیگر امروز فیلترینگ روی گیت‌های ورودی کشور انجام می‌شود که این موجب پایین آمدن سرعت اینترنت می‌شود لذا ما قصد داریم که آن را به شهر‌ها بیاوریم.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات درصدد بومی کردن اپلیکیشن‌هایی است که مردم به آن نیاز دارند گفت: این دولت درصدد است به جای اینکه مرتب شبکه‌ها را مسدود کند آن‌ها را بومی سازد، چراکه ما نباید اطلاعاتمان را در شبکه‌هایی قرار دهیم که آن اطلاعات در اختیار بیگانگان قرار گیرد و در میزبانی آنان ضبط شود.

واعظی با اشاره به شبکه بیسفون که تولید داخل است گفت: کاربران این شبکه به حدود ۶۰۰ هزار نفر رسیده‌اند و این برای دولت آسان‌تر است که ما شبکه‌های داخلی داشته باشیم و مردم را به استفاده از این شبکه‌ها راهنمایی کنیم.

وی همچنین درخصوص اقدامات دولت در زمینه فیلترینگ هوشمند و بومی سازی گفت: ما به تولید کنندگان این شبکه‌ها گفته‌ایم که باید میزبانی خود را به داخل کشور بیاورند تا بتوانیم محتوای مجرمانه آن را برداریم و در این مسیر قدم می‌گذاریم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید