خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  رفع فیلتر وب‌سایت«انتخاب» پس از۹۰ روز توقیف

رفع فیلتر وب‌سایت«انتخاب» پس از۹۰ روز توقیف

خبرگزاری هرانا – سایت «انتخاب» (Entekhab. ir) لحظاتی پیش با دستور قاضی محمدی کشکولی ریاست شعبه ۷۹ کیفری استان تهران رفع فیلتر شد.

به گزارش هرانا به نقل از سحام نیوز؛ این سایت ۹۰ روز پیش (ساعت ۱۰ شب ۹ مهر ماه ۱۳۹۳) به دلیل تعداد زیادی شکایت خصوصی در طول چهار روز در دادسرا ثبت شده بود، فیل‌تر شد.

در همین حال، مصطفی فقیهی مدیرمسئول سایت انتخاب می‌گوید: ۹۰روز سختی را گذراندیم. از یک سو برخی مقامات دولت مکرر ادعا می‌کردند نقشی در این اتفاقات ندارند و از سوی دیگر، «شواهد» چیزی جز خواست «بخشی از دولت» و حمایت شدید غلیظ «برخی مقامات ارشد دولتی» را نشان نمی‌داد.

وی ادامه داد: در میان بی‌معرفتی برخی جریان‌های مرتبط با دولت، برخی بزرگان و سرمایه‌های نظام، از هیچ لطف و محبتی به اینجانب دریغ نکردند که به خاطر الطاف بزرگوارانه‌شان، خاضعانه و خالصانه تشکر می‌کنم.

فقیهی ضمن گلایه از «این بخش‌های دولت» که «کارشکنی‌های بسیاری کرد و حمایت تعجب آوری از جماعت شاکی داشت»، گفت: ما از دوستان خود در دولت، چنین توقعی نداشتیم، چرا که دقیقاً افرادی چنین کارهایی کردند که شگفتی ما را دوچندان کرد.

وی درعین حال گفت: البته بخش عمده‌ای از دولت و دوستان عزیز ما در این پیکره، ناراحتی جدی خود را از این اتفاق اعلام می‌کردند، اما متاسفانه کار زیادی از دستشان برنمی آمد و تنها و از این اتفاق، ابراز شگفتی می‌کردند و گروهی دیگر نیز نسبت به رفع فیل‌تر «انتخاب»، دعا می‌فرمودند که ظاهراً دعایشان مستجاب شد.

فقیهی در بخش دیگری از این سخنان گفت: به جز دو سه هفتهٔ نخست که با «اظهارنظر دکتر علی مطهری نماینده بزرگوار مجلس» و همچنین «بیانیه ۲۳ سایت خبری پربیننده خطاب به رییس جمهور» همراه بود، تحرکی دیگری از سوی دوستان انجام نشد و البته این «عدم تحرک» به خواست خود ما بود، شاکیان ار طرق مختلف و به دفعات (شاید روزی یکبار) اعلام می‌فرمودند شکایت خود را پس گرفته‌اند.

وی ادامه داد: نزدیک به ۴۰ روز تمام، بی‌وقفه پیغام می‌دادند که شکایت خود را از «انتخاب» پس گرفته‌اند و هرباره نیز، این ادعا را در گوشه و کنار شهر بیان می‌کردند و این باعث می‌شد، ما با این ذهنیت که آقایان راست می‌گویند، مکرراً به دادسرا مراجعه کنیم، اما بعد‌تر مشخص می‌شد خبری از «رضایت» نیست و آقایان، بی‌دلیل یا با حجت احتمالاً شرعی، راست نمی‌گفتند.

نامه سایت‌های خبری به رییس جمهور، نقطهٔ روشنی در تاریخ رسانه‌ای کشور است

مصطفی فقیهی در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به «نامه سایت‌های خبری خطاب به رییس جمهور که به همت مدیرمسئول گرانقدر سایت عصرایران صورت گرفت»، گفت: همکاران عزیزم در سایت‌های مختلف چپ و راست و میانه، در اقدامی منحصربفرد و کم نظیر، با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس جمهور نشان دادند که «حیات رسانه» را اصل می‌دانند، بی‌آنکه به خط و ربط سیاسی آن توجه کنند.

مدیرمسئول «انتخاب» با بیان اینکه «بدون اغراق می‌گویم که جمع نام این سایت‌ها در کنار یکدیگر، حیرت انگیز بود و نقطهٔ روشنی در تاریخ رسانه‌ای کشور را رقم زد»، افزود: از تک تک این عزیزان که از منتهی الیه اصولگرایی تا اصلاح طلبان را شامل می‌شد، تشکر می‌کنم و امیدوارم این منش، از این پس در میان صنف رسانه‌ای کشور بیش از پیش عیان باشد.

وی همچنین گفت که «هیچ واکنشی از سوی دفتر رییس جمهور و یا مشاوران ایشان در مورد این نامه نشان داده نشده»

قابل ذکر است، امضاکنندگان این نامه سایت‌هایی چون «تابناک – عصرایران – خبرآنلاین – فرارو – جهان نیوز – رجانیوز – عصر خبر – فردانیوز – دانا – افکارنیوز – سیتنا – روزنو – تدبیر و امید – صراط نیوز- بهار نیوز- ۵۹۸ – اعتدال – جمهوریت- چمران نیوز – ایران اکونا – شفاف»، بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید