خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۰/۱۹ ساعت ۱۴:۴۹:۴۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هشدار وزیر ارشاد به نویسندگان و هنرمندان: هر جا از چارچوب تعیین شده عبور شود، برخورد خواهیم کرد

هشدار وزیر ارشاد به نویسندگان و هنرمندان: هر جا از چارچوب تعیین شده عبور شود، برخورد خواهیم کرد

خبرگزاری هرانا – وزیر ارشاد، با هشدار به نویسندگان و هنرمندان کشور گفت: «آزادی قلم ولنگاری نیست و هرجا که هنرمندان این حوزه از چارچوب‌های تعیین شده پا فرا‌تر بگذارند، مطابق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود.»

به گزارش هرانا به نقل از ایسنا؛ علی جنتی اظهار کرد: امروز فضای کشور برای فعالیت آزادانه هنرمندان رشته‌های مختلف باز است و به جز برخی موانع قانونی که از قبل تعیین شده، هیچ مشکلی برای تولید و عرضه آثار هنرمندان وجود ندارد.

وی ادامه داد: امروز شاهد تغییر فضای فرهنگی جامعه و بسط و گسترش آزادی قلم و اندیشه در کشور هستیم.

جنتی در ادامه افزود: امروز بسیاری از نویسندگان می‌توانند اندیشه‌های خود را در قالب کتاب به جامعه عرضه کنند و از این طریق در فضای فکری و ذهنی مردم تغییرات مثبت و سازنده ایجاد کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این آزادی در فضای مطبوعاتی و رسانه‌ای کشور نیز وجود داشته و قابل لمس است.

علی جنتی اضافه کرد: البته آزادی قلم به معنای ولنگاری نبوده و هرجا که هنرمندان این حوزه از چارچوب‌های تعیین شده پا فرا‌تر بگذارند، مطابق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: وزارت ارشاد اجازه توزیع کتاب‌هایی که باعث مسمومیت فضای فکری جامعه می‌شوند را نمی‌دهد و از انتشار آن‌ها جلوگیری می‌کند. این موضوع صرفا به حوزه کتاب منحصر نشده و در خصوص تئا‌تر، فیلم، موسیقی و سایررشته‌های هنری نیز اجرایی می‌شود.

وی اظهارکرد: آثار هنری باید به مردم عرضه شود که با فرهنگ و اصالت ایرانی – اسلامی و تمدن چند هزار ساله ایران تناسب داشته باشد.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تمامی آثار و تولیدات هنری که مجوز دریافت کرده‌اند به شدت حمایت می‌کند و در این خصوص به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید.

وزیر ارشاد افزود: آنچه در خصوص مسائل شرعی درحوزه فرهنگ و هنر اهمیت دارد، نگاه و دیدگاه مقام معظم رهبری است و خط قرمز ما در این حوزه نیز دیدگاه ایشان است، بنابراین نباید فراموش کنیم که در حوزه مسائل فرهنگی نباید از ایشان جلو‌تر افتاده و متعصبانه برخورد کنیم.

جنتی با اشاره به گفته علی خامنه‌ای در خصوص هنرگفت: به عقیده مقام معظم رهبری هنر رسا‌ترین ابزار انتقال فرهنگ است و باید از تمام ابرازهای هنری برای انتقال فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی به جهان استفاده کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: زمان به سرعت می‌گذرد و بنابراین باید از تمامی امکانات برای رساندن پیام فرهنگی کشور به سایر کشور‌ها استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: چرا نباید شاهد اکران فیلم‌های ایرانی در بزرگ‌ترین سالن‌های سینمای اروپا باشیم؟ چرا نباید شاهد حضور هنرمندان برجسته تئا‌تر و موسیقی در سالن‌های سایر کشور‌ها باشیم؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اضافه کرد: امروز باید از هر طریق که می‌شود فرهنگ و هنر ایرانی را به جهانیان معرفی کنیم و به این ترتیب نام ایران را در جهان زنده نگه داریم.

وی افزود: امروز بیش از ۵۰ شبکه تلویزیونی افکار و اندیشه ایرانی را به جهان معرفی می‌کنند و مردم سایر کشور‌ها را با نام ایران آشنا می‌کنند. در حال حاضر بیش از دو هزار شبکه ماهواره‌ای در کشور قابل دریافت است که بسیاری از آن‌ها برای ایران طراحی شده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که در عصر حاضر نمی‌توان جلوی استفاده مردم بسیاری از فضاهای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای را گرفت.

وی ابراز کرد: فیلترینگ هم راه حل مناسبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی نیست و برای مقابله با نفوذ فرهنگی دشمن باید زمینه تکیه بر فرهنگ خودی را مهیا کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ضرورت فرهنگ سازی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: برای توسعه کشور راهی جز تحقق اقتصاد مقاومتی نداریم و برای رسیدن به این هدف هم راهی جز فرهنگ‌سازی وجود ندارد.

این مسئول ابراز کرد: تا زمانی که فرهنگ صرفه‌جویی، وجدان کاری، جلوگیری از اصراف در کشور به وجود نیاید، نمی‌توان از سرمایه‌های مادی و معنوی کشور به درستی استفاده کرد.

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود به وجود برخی محرومیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برخی مراکز استان‌ها یک کتابخانه عمومی مجهز و حتی یک سالن تئا‌تر و سینما هم وجود ندارد.

جنتی اضافه کرد: متاسفانه امکانات و بودجه‌های محدود جوابگوی نیاز فرهنگی کشور نیست و این باعث ایجاد برخی محرومیت‌ها در این حوزه شده است.

وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت فرهنگی در کشور تلاش داریم اعتبارات را به سوی شهرستان‌ها و استان‌هایی که از لحاظ امکانات فرهنگی محروم هستند، سوق دهیم. در حال حاضر ۳۰۰ مجتمع فرهنگی، هنری در کشور درحال ساخت است که امید است با تزریق اعتبار به بهره‌برداری برسند.

این مسوول گفت: سیاست وزارت ارشاد در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پروژه‌هایی است که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تقریبا آماده بهره‌برداری هستند.

وی در بخش دیگی از صحبت‌های خود به برگزاری جشنواره عکس طبیعت استان اشاره کرد و گفت: استان البرز استعداد‌ها و پتانسیل‌های ویژه‌ای در حوزه طبیعت و گردشگری دارد که باید به سایر استان‌ها و گردشگران خارجی معرفی شوند.

جنتی اظهار کرد: این جشنواره زمینه مناسبی برای شناساندن این استعداد‌ها فراهم کرد و امید است با برگزاری دوره‌های بعدی این جشنواره شاهد چاپ آلبوم طبیعت استان باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بدون شک برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های مدون فرهنگی بدون دسترسی به بانک اطلاعاتی هنرمندان حوزه‌های مختلف امکان‌پذیر نیست، گفت: در حال حاضر در اکثر استان‌های کشور بانک اطلاعاتی جامعی از هنرمندان ایجاد شده که از طریق این بانک می‌توان به نوعی به کمیّت و کیفیت فعالیت‌های هنرمندان دسترسی پیدا کرد.

جنتی افزود: تشکیل بانک اطلاعاتی جامع هنرمندان یکی از ضروریات حوزه فرهنگ استان البرز است که باید با جدیت پیگیری شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این بانک نباید صرفاً به نام و نام‌خانوادگی و رشته هنری افراد منحصر شود، بلکه باید اطلاعات جامع‌تری از هنرمندان را در بر بگیرد.

جنتی اضافه کرد: این بانک باید در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز بارگذاری شود تا عموم مردم بتوانند به فراخور نیاز خود به آن دسترسی داشته باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید