خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۲/۱۷ ساعت ۳:۴۰:۴۷

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی کشیش سابق کلیسای آشوری به همراه دو نوکیش مسیحی دیگر

آزادی کشیش سابق کلیسای آشوری به همراه دو نوکیش مسیحی دیگر

خبرگزاری هرانا – کشیش سایق کلیسای پنطیکاستی شهر آرا در تهران بهمراه دو تن دیگر از نوکیشان مسیحی که در ایام کریسمس «جشن میلاد» مسیح در تهران توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و طول دوران بازداشت خود را زیر بازجویی و در سلول انفرادی گذرانده بودند، با سپردن وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه بطور موقت آزاد شدند.

به گزارش هرانا به نقل از محبت نیوز، کشیش آشوری «ویکتور بِت تًمرز» و دو تن از نوکیشان مسیحی که در دیماه سال جاری طی اجرای مراسم کریسمس (سالروز تولد عیسی مسیح) در خانه‌ای در منطقه غرب تهران بازداشت شده بودند، به قید وثیقه به طور موقت تا زمان تشکیل دادگاه از زندان اوین آزاد شدند.

از این سه تن ابتدا نوکیش مسیحی «امیر افشار نادری» ۲۶ ساله و کارمند بخش خصوصی است، در روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ پس از گذراندن ۳۶ روز در بازداشت با سپردن وثیقه ۰۰ ۱ میلیون تومانی به طور موقت تا زمان تشکیل دادگاه از زندان آزاد شد. وی ۳۰ روز از ایام بازداشت خود را در سلول انفرادی گذراند. این زندانی نوکیش مسیحی، پس از آزادی یک بار دیگر نیز توسط اداره اطلاعات به یک مکان غیر رسمی احضار و مورد بازجوئی مجدد قرار گرفت.

دیگر نوکیش مسیحی «کاویان فلاح محمدی» نیز با حدود یک هفته تاخیر پس از امیر و با‌‌‌ همان شرایط به طور موقت تا زمان تشکیل دادگاه با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

کشیش مسن آشوری «ویکتور بِت تًمرز»، در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۳ پس از تحمل ۶۵ روز حبس، با سپردن یک وثیقه ملکی بسیار سنگین به طور موقت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شد. این کشیش مسیحی با وجود سن بالا در بیشتر مدت بازداشت در انفرادی بود و از بیماریهای جسمی رنج فراوان برد.

لازم به ذکر است پس از این رویداد و انتشار خبر آن در رسانه‌ها، وزارت امور خارجه بریتانیا نیز با انتشار بیانیه‌ای نگرانی عمیق خویش را از ادامه بازداشت «کشیش ویکتور بت ترمز» و دو تن از نوکیشان مسیحی ابراز کرده بود. در این بیانیه نوشته شد: دولت بریتانیا عمیقن نگران ادامه سیاست سرکوب و تعقیب اقلیت‌های دینی از جمله مسیحیان ایرانی توسط حکومت جمهوری اسلامی است. بریتانیا و جامعه جهانی انتظار دارند حکومت ایران به مفاد عهدنامه‌های بین المللی در مورد آزادی بیان و عقیده پایبند باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید