خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  بازداشت گرداننده صفحه کمپین زبان مادری

بازداشت گرداننده صفحه کمپین زبان مادری

خبرگزاری هرانا – علیرضا فرشی یئکانلی  از گردانندگان صفحه فیسبوک کمپین کسب مجوز رسمی برای گرامیداشت روز جهانی زبان مادری بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز جاری شنبه ۲ اسفند ماه یکی از گردانندگان صفحه فیسبوک کمپین کسب مجوز رسمی برای گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در ایران به نام علیرضا فرشی یئکانلی توسط ماموران امنیتی در تهران دستگیر و به بازداشتگاه اوین منتقل شده است.

حدود یک ماه پیش بود که کمپینی جهت برگزاری روز جهانی زبان مادری در ایران به تاریخ ۲ اسفند آغاز به کار کرد و با جمع آوری امضا جهت اخذ مجوز از استانداری ها و فرمانداری ها جهت برگزاری هرچه با شکوه‌تر این روز تا به امروز فعالیت نموده بود.

گفتنی است، علیرضا فرشی استاد اخراجی دانشگاه آزاد بین المللی جلفا سال گذشته نیز در چنین روزی در تهران به همراه تعداد دیگر از فعالان آذربایجانی توسط ماموران امنیتی با هجوم به مراسم بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و در نهایت اردیبهشت ماه ۹۳ با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

هفته گذشته نیز سه تن از فعالان مدنی در خوی به اسامی امین حاجیلو، اسلام علی اکبرلو و آراز خاصه نژاد تدابیری را جهت برگزاری روز جهانی زبان مادری در خوی اندیشیده بودندکه توسط نهاد های امنیتی دستگیر و پس از چند روز بازجویی در اداره اطلاعات این شهر به زندان خوی انتقال داده شده اند.

۲ اسفند از طرف سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌است و در کنفرانس عمومی این نهاد بین المللی در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده‌است.

 

 

 

 

مطالب مرتـبط

3 نظر

  1. واقعا جای تاسفه که در کشوری مثل ایران که دم از عدالت و آزادی می زنه با برگزاری یک مراسم قانونی جهت بزرگداشت روز زبان مادری( 21 فوریه ) غیر ممکنه
    لازم به ذکر است 2 اسفند بعد 15 سال از نامگذاری این روز توسط نهاد های بین المللی به عنوان روز زبان مادری باز هم جایی در تقویم ایران ندارد.
    تف به این عدالت تف

  2. آقایون کسانی که در این خبرگذاری کار میکنید رسالتی که شماها دارید بینهم بین الله بایستی به آن عمل کنید . مگر علیرضا فرشی یکانلی کار خلافی انجام داده ؟ مگر خواسته بر حق اش را از آمریکا و انگلیس و هر کشور بیگانه دیگری خواسته ؟! مگر نه این هست که حقوق انسانی اش را از دولت خویش خواسته و دست به دامن سردمداران خود شده ؟ در سال 88 نیز همین خواسته را در ائل گلی تبریز فریاد زده بود ولی جواب اش و خواسته اش را با دستگیری و کتک و زندانی کردن دادند . آیا این عدالت هست ؟ راستی آیا ما آسیایی ها آفریده شده ایم که برای خواسته ها و طلب ها و احتیاجان فرهنگی خویش خون بریزیم و یا خون بدهیم ؟! سوال من از فارسهایی هست که واقعا معنی انسانیت حالیشون هست و هیچی نباشه دردل خودشان حق و حقیقت ها را می دانند ولی افسوس که هوای نفس شیطانی نمی گذارد حق و حقوق برادران خود را برسمیت بشناسند و در صلح صفا این اندک خواسته را بر طرف کنند

  3. انسانهایی مثل علی رضا فرش در آذربایجان خیلی زیاده ولی به خاطر درگیر شدن و گرفتاری پا پیش نمی گذارند لطفا به فریادهای این ملت متمدن و فهیم آذربایجان جواب دهید

نظر بگذارید