خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  کارگران فولاد و چدن دورود ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند

کارگران فولاد و چدن دورود ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند

خبرگزاری هرانا – پرداخت معوقات حقوقی کارگران فولاد و چدن دورود از مرز چهار ماه گذشت. به گفتهٔ کارگران علی رغم وعده‌های داده شده مبنی بر بهبود اوضاع در ماه‌های منتهی به پایان سال هنوز هیچ اقدامی جهت پرداخت معوقات حقوقی کارگران صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در این کارخانه گزارش داده‌اند ۱۵۰ کارگر قراردادی و رسمی این شرکت به دلیل آنچه «رکود بازار فروش قطعات فولاد و چدن» عنوان می‌‌شود بیش از ۴ ماه است حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند. یکی از کارگران در این باره به ایلنا گفت: علی رغم وعده‌های داده شده در خصوص پرداخت معوقات حقوقی کارگران، هنوز هیچ اقدامی از سوی کارفرما جهت پرداخت این مطالبات صورت نگرفته و حقوق شهریور ماه هم به صورت نیمه به حساب کارگران واریز شده است.

به گفتهٔ منابع خبری، در طول این مدت برخی از کارگران به دلیل اعتراضاتی که نسبت به دریافت معوقات داشتند با مشکل مواجه شده‌اند. کارگران می‌گویند. فضای مدیریتی در این شرکت به گونه‌ای است که عملا حق هرگونه اعتراض صنفی را از کارگران سلب کرده است.

همچنین در رابطه با ملزومات حفاظت ایمنی در کارخانه فولاد و چدن دورود گزارش شده است که علی رغم تمام شرایط ویژه‌ای که در این شرکت به لحاظ سختی کار وجود دارد، کارگران از حداقل حفاظت ایمنی برخوردار هستند.

به گفتهٔ کارگران، وعده‌های داده شده در خصوص بهبود شرایط حفاظت و ایمنی کارخانه محقق نشده و برنامه توزیع شیر روزانه که قرار بود مجددا بین کارگران برقرار شود هنوز اجرایی نشده است.

کارگران می‌گویند موادی که درکارخانجات فولاد برای قالب سازی استفاده می‌شود، سرطان زاست و برای ریه و حنجره مضر است و کارگران باید برای دفع مضرات ناشی از استنشاق این مواد، به صورت روزانه شیر مصرف کنند ولی متاسفانه چند وقتی است که شیر مصرفی روزانه کارگران قطع شده است.

کارگران بدهی‌های کلان شرکت فولاد و چدن به کارخانه‌هایی چون سیمان آبیک، سیمان شاهرود، سیمان قائن و سیمان زنجان یکی از عوامل اصلی تعویق در پرداخت مطالباتشان می‌دانند. گفته می‌شود این شرکت بالغ بر۷۰۰ میلیون تومان به سازمان تامین اجتماعی دورود بدهکار است. حجم بدهی بالای شرکت به تامین اجتماعی باعث شده امسال مبلغی اندک فقط جهت تمدید دفترچه‌های درمانی کارگران واریز شود تا حداقل در این بخش با مشکل مواجه نشوند.

در این بین یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران، جذب نبروی مازاد به بهانه خرید دستگاههای جدید است. کارگران می گویند در حالیکه شرکت نمی تواند پاسخگوی بدهی های خود به کارگران و سایر شرکت ها باشد، اقدام به جذب نیروی جدید کرده است. به گفته ی منابع خبری، نیروهای جدید عمدتا در پست های مدیریتی و به صورت رسمی استخدام شده‌اند.

گفتنی است، کارخانه فولاد و چدن دورود زیرمجموعهٔ هلدینگ فارس خوزستان است و عمده‌ترین خریدار محصولات شرکت فولاد وچدن دورود، شرکت‌های سیمانی هستند که قطعات سنگ شکن و سیمانی مورد استفادهٔ خود را از این طریق تامین می‌کنند، اما به دلیل آنجه رکود بازار خرید و فروش مصالح سیمانی و ساختمانی عنوان شده است، در چند ماههٔ اخیر با مشکل جدی در پرداخت معوقات حقوقی کارگران خود مواجه شده‌اند. شرکت فارس خوزستان با ۲۰ زیرمجموعه هلدینگ درصنعت سیمان کشور فعال است اما به گفتهٔ منابع کارگری در شرکت فولاد و چدن دورود، شرکت‌های سیمانی که خریدار اصلی محصولات این شرکت هستند بیشتر خریدهای خود را از کارخانه‌های دیگر شهر‌ها تامین می‌کنند با این توجیه که کیفیت محصولات آن‌ها بهتر است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید