خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۸ خرداد ۱۳۹۴, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ ساعت ۱۰:۲۸:۲۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  “مجازات شرعی” مشکلی در برابر ترک اعتیاد

“مجازات شرعی” مشکلی در برابر ترک اعتیاد

خبرگزاری هرانا ـ مردم از ترس شلاق خوردن به مراکز ترک اعتیاد الکل رجوع نمی‌کنند، کارشناسان می‌گویند برای پیشگیری از مشکلات بیشترِ ناشی از اعتیاد به الکل، باید مشکل مجازات شرعی و “حد زدن” بر افراد معتاد به الکل را حذف کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله فارسی، وزارت بهداشت ایران می‌‌گوید تماس‌های مردم با مراکز پیش‌گیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی نسبت به گذشته افزایش یافته است. رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی درباره ترک الکل گفته است، سابقا تماس با “خط ملی اعتیاد” درمورد مصرف الکل و نحوه ترک آن زیاد نبود، اما اکنون به واسطه اطلاع‌رسانی‌ها، این تماس‌ها افزایش داشته‌اند.

با این‌حال تماس با مراکز ترک اعتیاد و مراجعه به آنها فارغ از ترس و نگرانی نیست، زیرا معتادان نگران عواقب آن، به‌ویژه مجازات‌های شرعی در برابر مصرف مواد اعتیادآورهستند.

فرید براتی، یکی از کارشناسان حوزه اعتیاد و رییس‌ سابق مرکز پیش‌گیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفته: است «تماس‌ها برای ترک الکل نشانه خوبی است، البته باید این اطمینان به ترک‌کنندگان داده شود که به دلیل رجوع آن‌ها برای ترک، مجازات شرعی در انتظارشان نخواهد بود.”

به گفته رییس سابق پیش‌گیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی درباره مصرف الکل در ایران، میزان مصرف الکل در سال‌های اخیر در ایران بسیار افزایش یافته و مشکلات ناشی از این مصرف نیز بسیار جدی است. این کارشناس می‌افزاید، پرخاش‌گری و نداشتن کنترل لازم در فرد مصرف‌کننده الکل تنها یکی از تبعات آن است.

به گفته فرید براتی، اولین “مرکز ترک اعتیاد الکل” در ایران فعالیت خود را در سال ۱۳۹۱ آغاز کرد اما پس از آن، حمایت‌های لازم از این مرکز انجام نگرفت. وزارت بهداشت نیز سال‌ها وعده رسیدگی به اعتیاد به الکل را داده، اما هنوز به آن جامه عمل نپوشانده است.

ترس از حد شرعی

یکی از مشکلاتی که در برابر مراکز ترک اعتیاد الکل وجود دارد، مجازات شرعی است. فرید براتی گفته است: “از آن‌جایی که مصرف الکل به لحاظ شرعی با اشکال روبروست و در شرع جزای آن حد است، ممکن است بسیاری از مردم از ترس برخورد و شلاق خوردن، به ترک آن در این مراکز مبادرت نورزند.”

به اعتقاد این کارشناس، این فضا باید تغییر کند تا مردمی که مایل به ترک الکل هستند، بتوانند آن را کنار بگذارند چراکه به گفته او تبعات ناشی از اعتیاد به الکل بسیار خطرناک‌تر و زیادتر از مخدر است.

مصرف الکل در اسلام حرام است و برای مصرف‌کنندگان آن، چه مرد و چه زن، ۸۰ ضربه شلاق مجازات در نظر گرفته شده است. در صورت تکرار، این مجازات می‌تواند شدیدتر و به اعتماد منجر شود.

فرید براتی در گفت‌وگو با فرارو نظر برخی روحانیون را نقل کرده که گفته‌اند از آنجایی که افراد معتاد به الکل قصدشان ترک‌کردن است و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، “حد” برای آن‌ها مجاز دانسته‌ نمی‌شود.

با این‌حال همه روحانیون ایران با این نظر همراه نیستند اما براتی می‌گوید می‌توان با جلسات و مشورت‌هایی شرایط کشور را توضیح داده و برای پیشگیری از مشکلات بیشترِ ناشی از اعتیاد به الکل، “حد زدن” بر افراد معتاد به الکل را حذف کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید