خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ ساعت ۱۳:۳۶:۰۳

    خانه  > اندیشه و بیان  >  پلیس فتا و توسعه “دیپلماسی سایبری”

پلیس فتا و توسعه “دیپلماسی سایبری”

خبرگزاری هرانا ـ رئیس پلیس فتا ناجا با ادعای اینکه پیگیری های جرایم سایبری با ارتقاء دیپلماسی سایبری نقش موثری در کشف جرم در سطح جهان داشته است , از برگزاری نشست سایبری ” جرایم در دنیای به هم پیوسته ” در تاریخ پنجم و ششم به میزبانی پلیس سایبری ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پلیس فتا، سردار هادیانفر، رییس پلیس فتا ناجا گفت: پلیس فتا به نمایندگی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری سازمان اینترپل نشستی تحت عنوان ” جرایم در دنیای به هم پیوسته ” را به منظور ارتقاء سطح همکاری های منطقه ای و بین المللی ، دانش افزایی، تبادل تجربیات و مبارزه با جرایم سایبری فراملی برگزار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در این نشست نمایندگانی از کشورهای عضو سازمان اینترپل، روئسای پلیس سایبری، نماینده دفتر مبارزه با جرایم سازمان یافته ،نمایندگانی از دستگاه ها ی دولتی و اجرایی در حوزه امنیت سایبر و  مسئولان لشکری و کشوری حضور خواهند داشت، اظهار کرد: “این نشست در روزهای پنجم و ششم خرداد ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.”

هادیانفر در ادامه افزود: از آنجایی که جرایم سایبری محدود به موقعیت جغرافیایی نیست لذا از نیمه دوم سال ۹۰ ردیابی های جرایم سایبری با تقویت دیپلماسی سایبری در دستور کار قرار گرفت که همین موضوع نقش موثری در کشف جرم در سطح جهان داشته است.

رییس پلیس سایبری با بیان اینکه “بیش از ۷۰ درصد جرایم سایبری در اروپا و ۴۰ درصد جرایم سایبری در اسیا در حوزه جرایم سایبری فراملی گنجانده می شوند اظهار داشت: در جرایم سایبری هرکس در هرجایی از دنیا می تواند مرتکب جرمی شود بنابراین ما سعی داریم تا دیپلماسی سایبری را توسعه دهیم.”

سردار هادیانفر گفت: برگزاری این گونه نشست ها می تواند در جهت ارتقاء همکاری ها و توسعه تعامل های پلیسی به منظور پیشگیری، مقابله و کشف جرم موثر باشد.

لازم به ذکر می باشد، ستار بهشتی وبلاگ نویس ایرانی ۹ آبان سال ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شد و سه روز پس از بازداشت، یعنی ۱۳ آبان ماه درگذشت.

پس از فوت ستار بهشتی با شکایت اولیا دم، پرونده ای به اتهام قتل عمد تشکیل شد،اما شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی تهران، مرگ ستار بهشتی را قتل شبه عمد تشخیص داد که وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی به این مساله اعتراض کرد و پرونده برای رفع اختلاف به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری کارکنان دولت ارجاع شد.

پس ازچند مرتبه رفت وآمد پرونده بین دادسرا و دادگاه، دادگاه، مرگ ستار بهشتی را شبه عمد تشخیص و آن را به دادسرای جنایی ارجاع داد.

در نهایت، رسیدگی به پرونده ستار بهشتی به اتهام قتل عمد بسته شد و دادسرا از خانواده اوخواست برای پیگیری اتهام قتل شبه عمد شکایت جدیدی ارایه کنند که اولیا دم ستار بهشتی درنامه ای به دادستانی تهران از این کار خودداری کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید