خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴, 18th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۳/۲۷ ساعت ۲۳:۵۲:۵۰

    خانه  > زندانیان  >  علوی گرگانی: فتوای ارتداد محمدعلی طاهری قطعی نیست / سند

علوی گرگانی: فتوای ارتداد محمدعلی طاهری قطعی نیست / سند

خبرگزاری هرانا – علوی گرگانی، یکی از مراجع تقلید شیعه ساکن قم، در پاسخ به درخواست اصلاح فتوای ارتداد محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه، نوشته است که فتوای ارتداد آقای طاهری قطعی نیست و به صورت مشروط صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علوی گرگانی، سی ام اردیبهشت ماه، در پاسخ به درخواست اصلاح فتوا نوشته است: “فتوای ارتداد با فرض بیان مطالب مطرح در سئوال و انکار ضروریات دین می باشد و هیچ گونه فتوای قطعی بر ارتداد ایشان داده نشده است.”

آقای علوی گرگانی همچنین نوشته است که فتوای ارتداد آقای طاهری به صورت مشروط داده شده است و با فتوای ارتداد شاهین نجفی که قطعی می باشد، متفاوت است.

پیشتر رسانه های تندرو ایران اعلام کرده بودند که سه مرجع تقلید (مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و علوی گرگانی)، فتوای ارتداد بنیانگذار عرفان حلقه را صادر کرده اند.

دومین دادگاه محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه، چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه در حالی برگزار شد که گروهی از فعالین عرفان حلقه در حمایت از وی در مقابل دادگاه انقلاب تجمع کرده بودند.

در این دادگاه با حضور وکلای وی از جمله سیدمحمود علیزاده طباطبایی کیفرخواست قرائت و سپس وکلای محمدعلی طاهری به دفاع از او پرداختند، همچنین گروهی از فعالین عرفان حلقه در اطراف دادگاه تجمع کردند که برخی از آن‌ها دستگیر شدند، در میان دستگیر شدگان تعدادی از مربیان این گروه که پیش تر احکام قضایی در مورد آنان صادر شده بود به چشم میخورد.

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه که به جرم توهین به مقدسات در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان اوین است، هم اکنون پرونده افساد فی الارض وی در دست بررسی است، اتهامی که می تواند حکم اعدام را برای وی به همراه داشته باشد.

لازم به یادآوری است، در آبانماه سال گذشته رسانه های نزدیک به دستگاه امنیتی حکومت ایران از محکومیت آقای طاهری به شش حال حبس تعزیری خبر دادند، همچنین آقای طاهری پیشتر در سال ۱۳۹۰ توسط دادگاه انقلاب به اتهام توهین به مقدسات، مداخله در امور پزشکی و لمس بیماران مونث به پنج سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و ۷۲ ضربه شلاق محکوم شده بود. آقای طاهری تاکنون چندین بار بازداشت شده است، آخرین مورد بازداشت وی در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ صورت گرفته است.

حکومت ایران، از سال ها پیش مقابله با آیین های معنوی ناسازگار با مفاهیم سنتی اسلام را در دستور کار قرار داده و بسیاری از رهبران و پیروان این گونه آیین ها را تحت تعقیب قرار داده است.

در جمهوری اسلامی ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون “عرفان های کاذب” یا “عرفان های نوظهور” یاد می‌شود.

taheri fatva alavi gorgani

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید