خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  مخالفت کمیته نام کرمانشاه با اسامى نوزادان

مخالفت کمیته نام کرمانشاه با اسامى نوزادان

خبرگزارى هرانا – کمیته نام ادارت ثبت احوال استان کرمانشاه ٢٠ مورد از اسامى جدید نوزادان رانامناسب تشخیص داده و با آن مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه با اشاره به تولد ۳۶ هزار نوزاد طی سال گذشته در استان و انتخاب نام برای آنان، اظهار کرد: در این بین ۴۶ نام انتخابی جدید بوده که از این تعداد ۲۰ نام در کمیته نام استان رد شدند.

حسین نظری گفت: در برخی موارد والدین دوست دارند نامی غیر از نام‌ها و اسامی موجود در سامانه ثبت احوال را برای فرزند خود انتخاب کنند که در اینگونه موارد والدین باید نام انتخابی خود را به اداره کل ثبت احوال در هر استان تحویل دهند.

نظری افزود: با دریافت نام، کمیته هفت نفره که در آن سه استاد عضو هیات علمی دانشگاه نیز حضور دارند، تشکیل می‌شود و به بررسی اسم و مطابقت آن با معیارها و شاخص‌های از پیش تعیین شده می‌پردازند.

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه اظهار کرد: سال گذشته ۴۶ مورد اسم انتخابی جدید به اداره کل ثبت احوال استان تحویل شد که از این تعداد با ۲۶ اسم موافقت و ۲۰ اسم دیگر رد شد.

نظری افزود: اسامی که در سال گذشته در کمیته نام اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه رد شدند شامل “خَباک” به معنی (مبارز و شورشگر)، “لایان”(«عو عو کردن سگ)، “مادیا”‌(فاقد معنی)، “سوشیا”(وعده داده شده در دین زرتشت)، “ساندیا”‌(فاقد معنی)، “ماه ثمین”‌(ترکیب نامتناسب)، “آنیس”(نام خارجی)، “وصال”‌(عدم تناسب با جنسیت نوزاد)، “روکن”‌(فاقد معنی)، “آشیل”‌(نام خارجی یونانی)، “روحتاف”( روحی که به هیجان آمده)، “حسین کیان”‌(ترکیب ناموزون)، “زانِست”‌(شبه اسامی خارجی) و “تیگران”‌(نام پادشاه ارمنستان که دست نشانده حکومت روم ) است.

همچنین در سال گذشته اسامی انتخابی جدید “حسنین” (ترکیب ناموزون)، “آبان” (عدم تناسب با جنسیت نوزاد)، “هوژان”(یادگرفتن)، “آریامهر”، “آرمائیل”‌(نام آشپز ضحاک ماردوش) و “ماه بُت”‌(عدم تناسب با جنسیت نوزاد) نیز در این کمیته رد شدند.

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته این اسامی در شورای عالی نام سازمان ثبت احوال کشور نیز فرصت تجدید نظر دارند.

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه برخی از این اسامی نامتعارف و نامعقول را “قوچ علی”، “قزبس”، “کَل علی”، “دختربس” و “حَمه” عنوان کرد.

نظری اظهار کرد: نام انتخابی جدید این افراد نیز باید فراوانی بیشتری از نام قبلی آنها داشته و شرایطی مانند تناسب نام با جنسیت افراد، داشتن ترکیب موزون و خارجی نبودن در انتخاب آنها رعایت شود.

نظری در انتها ادعاکرد:  در حال حاضر تغییر نام هر اسمی به اسامی چهارده معصوم به راحتی انجام می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید