خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  وعده آزادی امام جمعه راسک با ۵ میلیارد وثیقه

وعده آزادی امام جمعه راسک با ۵ میلیارد وثیقه

خبرگزاری هرانا ـ مولوی نقشبندی، امام جمعه اهل سنت راسک، قرار است با وثیقه پنج میلیاردی از زندان آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، در پی تبرئه و نقض احکام پرونده مولوی نقشبندی و همراهان وی توسط دیوان عالی کشور و تحت فشار قرار گرفتن مسئولان امنیتی و قضائی استان سیستان و بلوچستان بخاطر نگه داشتن بدون دلیل این زندانیان بلوچ، مسئولان قضائی روز شنبه پس از دیدار با مولوی فتحی محمد نقشبندی امام جمعه اهل سنت راسک در زندان به وی و خانواده وی قول داده بودند که تا شامگاه یکشنبه وی را ازاد کنند.

مسئولان قضائی اما آزادی وی را مشروط به تودیع وثیقه ای به ارزش ۵ میلیارد تومان کرده اند.

نزدیکان به خانواده مولوی نقشبندی در عین حال از سرنوشت مولوی عبدالغفار نقشبندی و دیگر بازداشت شدگان این پرونده در پی انتقال آنها به بازداشتگاه وزارت اطلاعات اظهار نگرانی کرده و گفتند که مدت ۱۴ روز است که هیچ اطلاعی از بقیه زندانیان این پرونده ندارند.

روز چهارشنبه ۱۹ فروردین قاضی شاه محمدی قاضی شعبه ۶ بازپرسی دادگاه انقلاب زاهدان پس از ملاقات با مولوی نقشبندی در زندان زاهدان از “روند جدیدی” در پرونده مولوی نقشبندی خبر داده بود.

در همین حال با قوت گرفتن گزارشها و شایعات مبنی بر آزادی امام جمعه اهل سنت راسک و شرکت وی در مراسم فارغ التحصیلی طلاب مفتاح العلوم راسک که زیر نظر مولوی نقشبندی اداره می شود و امروز دوشنبه ۲۱ اردیبهشت در جریان است، مسئولان قضائی و اطلاعاتی روند قضایی و نبود یکی از مقامات مسئول را دلیل تاخیر در ازادی وی عنوان کرده اند اما فعالان بلوچ معتقد اند که نگرانی مسئولان از تجمع بیشمار مردم در شهرستان راسک و شرکت در این مراسم سالیانه باعث تعلل شده است.

سال گذشته و در بحبوحه برگزاری جلسات فارغ التحصیلی طلاب مفتاح العلوم راسک نیز مسئولان وعده دادند که در صورت نپرداختن به موضوع مولوی نقشبندی در همایش، وی را بعد از جلسه آزاد می کنند اما این وعده هیچ گاه عملی نشد.

همه ساله با پایان سال تحصیلی مدارس علوم دینی اهل سنت بلوچستان در شهرهای مختلف این منطقه همایش های با عنوان “جشن های دانش آموختگی طلاب” برگزار می شود که انتظار می رود صدها نفر در این مراسم شرکت کنند بزرگ ترین این همایشها در زاهدان برگزار می شود که بنابر اعلام دارالعلوم زاهدان بیش از ۱۲۰ هزار نفر از اهل سنت سرتاسر کشور در این جلسه شرکت می کنند.

مولوی نقشبندی فروردین ماه ۹۱ پس از چندین بار تهدید از سوی ماموران وزارت اطلاعات به اتهام آمریت قتل مولوی مصطفی جنگی زهی که اسفند ماه ۹۰ توسط عوامل ناشناس ترور شده بود به همراه فرزند و تعدادی از نزدیکانش بازداشت شد.وی اما با رد این اتهامات “جلوگیری از فعالیت های دینی” خود را دلیل بازداشت خود عنوان کرده و کلیه اتهامات را رد کرده است.

خانواده مولوی جنگی زهی نیز در چند نامه محضری مولوی نقشبندی را بی گناه دانسته و خواستار آزادی وی شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید