خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  قربانیان آنفولانزای خوکی؛ حداقل ۶۲ نفر در پنج استان کشور

قربانیان آنفولانزای خوکی؛ حداقل ۶۲ نفر در پنج استان کشور

خبرگزاری هرانا ـ محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان در مجلس و حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس می‌گویند که حداقل ۴۰ نفر در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان به دلیل ابتلا به آنفولانزای خوکی جان باخته‌اند و حداقل ۲۲ نفر نیز در استان‌های فارس، همدان و بوشهر به دلیل ابتلا به این ویروس بستری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان در مجلس روز چهارشنبه ۱۸ آذر خبر داد که ۳۲ نفر در این استان به دلیل ابتلا به آنفولانزای خوکی در گذشته‌اند.

به گفته آقای زاهدی، ۷۵۰ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌های کرمان بستری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، نوذر نخعی، معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان، شامگاه سه شنبه، ۱۷ آذر در یک برنامه تلویزیونی خبر داد که تاکنون ۳۰ نفر در کرمان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی فوت کرده‌اند.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و نماینده زاهدان در مجلس، روز دوشنبه ۱۶ آذر، شمار جان‌باختگان در استان سیستان و بلوچستان به دلیل ابتلا به آنفولانزای خوکی را هشت تن اعلام کرده بود.

گفته‌های آقای شهریاری در حالی است که براساس گفته‌های مقامات وزارت بهداشت ایران، پنج نفر در استان سیستان و بلوچستان بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

در همین حال علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت نیز در این برنامه تلویزیونی اعلام کرد که تا کنون ۳۶ نفر بر اثر آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست داده‌اند.

آقای سیاری اشاره نکرد که این افراد در یک کدام یک از استان‌های ایران ساکن بوده‌اند.

وی همچنین اعلام کرد که سال گذشته ۸۶ نفر بر اثر بیماری آنفلوانزای نوع A فوت شدند.

در روزهای گذشته وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که هفت مبتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی در همدان و یک نفر در بوشهر شناسایی شده‌اند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه حمید بختیاری، کار‌شناس بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خبر داد که طی هفته‌های اخیر ۴۰ فرد مشکوک مبتلا به آنفولانزا در استان فارس بستری شده‌اند که ابتلای ۱۴نفر از آن‌ها «تایید شده است».

در همین حال خبرگزاری تسنیم به نقل از کشیک دادسرای جنایی خبر داد که مسئولان یکی از بیمارستان‌های‌ شرق تهران عصر روز سه شنبه طی نامه‌ای خبر فوت یک دختر جوان مشکوک به بیماری «آنفولانزا» را اعلام کرده‌اند.

با این حال عباس زارع‌نژاد، مدیر مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، گفت که «هیچ فردی» در تهران به دلیل ابتلا به آنفولانزا فوت نشده و «حتی کسی نیز بستری نشده است».

مقامات وزارت بهداشت پیش بینی کرده‌اند که هفته‌های آینده این بیماری در استان‌های کرمانشاه و آذربایجان شرقی «بروز بیشتری داشته باشد».

بر اساس این گزارش‌ها، بعد از این دو استان، استان‌های کردستان، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران، سمنان و خراسان شمالی، طی هفته‌های آینده «درگیر این بیماری خواهند شد».

محمد مهدی گویا، رییس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، تاکید کرده که «امسال ویروس اچ۱ان۱ یا ویروس آنفولانزای خوکی» در ایران شایع شده که «شدت بیماری‌زایی “آن” بیشتر از دیگر ویروس‌هایی است که منجر به آنفولانزای فصلی می‌شود».

در همین حال حسن هاشمی، وزیر بهداشت، گفته که ابتلا به این نوع آنفولانزا که از سال ۶۵ وجود داشته، با شیوع هوای سرد آغاز می‌شود و دوباره فروکش می‌کند.

با این حال تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان، «اتباع بیگانه» که از «مرزهای شرقی» وارد ایران شده‌اند، را مسئول شیوع این بیماری معرفی کرده‌اند.

روز سه شنبه همچنین تعدادی از نمایندگان استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در تذکرهایی به وزیر بهداشت خواستار «رسیدگی» به وضعیت آنفولانزا در این استان‌ها شدند.

آنفولانزای خوکی، بیماری حاد تنفسی‌ است که در خوک‌ها مشاهده شده و به انسان، و نیز از انسان به انسان سرایت پیدا می‌کند.

علائم اولیه بیماری، شدید‌تر از سرماخوردگی معمولی‌ است. در میان کودکان اسهال و استفراغ نیز دیده می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید