خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 9 دسامبر 2015, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2015/12/09 ساعت 14:10:18

    خانه  > اعدام  >  بخشش و گذشت ساعاتی قبل از قصاص در دزفول

بخشش و گذشت ساعاتی قبل از قصاص در دزفول

خبرگزاری هرانا ـ مرد جوانی که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، تا ساعاتی بیش از اجرای حکم با رضایت اولیای دم ازچوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، محکومی که تا ساعاتی پیش از اجرای حکم در انتظار چوبه‌دار به سر می‌برد، در ندامتگاه فجر دزفول بخشیده شد.

محمدسعید سخاوت، مدیر ندامتگاه فجر دزفول، درباره این پرونده توضیحاتی داده و گفته است: “این محکوم ١١ سال پیش در یک نزاع در یکی از شهرهای هم‌جوار دزفول باعث قتل یک نفر و در دادگاه نیز مجرم شناخته شده و حکم دادگاه هم ١١ سال حبس و قصاص بود”.

گفتنی است که قتل در طی یک نزاع روی می دهد و متهم به قتل پس از طی مراحل قانونی به قصاص محکوم می‌شود. پس از آن ١١ سال را در زندان گذرانده که ٩ سال از آن بدون یک روز مرخصی بوده است.

سخاوت در ارتباط با روند منجر به بخشش اولیای دم گفت: “وقتی ما پادرمیانی کردیم اولیای دم حاضر به بخشش شدند و به این دلیل که خانواده آن مرحوم وضع مالی خوبی نداشت طلب دیه کردند اما درنهایت حتی حاضر شدند مبلغی کمتر از دیه قانونی که ١٨٠ ‌میلیون است، دریافت کنند و به دریافت ١٣٠‌ میلیون رضایت دادند که در حال حاضر خانواده قاتل بخش زیادی از این پول را پرداخت کرده‌اند و حدود ۴۵‌ میلیون باقی مانده است که امیدواریم با کمک انجمن‌های خیریه این مبلغ نیز تهیه شود و این فرد که به خاطر یک اشتباه ١١ سال از عمرش را در زندان گذرانده، آزاد شود.”

وی همچنین در پاسخ به این سوال که “چطور شد که در این پرونده موفق به اخذ رضایت اولیای دم مقتول شدید؟” توضیح داد: “در این پرونده با تلاش شورای حل اختلاف زندان دزفول، فرد محکوم ساعاتی پیش از اجرای حکم اعدام عفو شد و از مرگ نجات پیدا کرد. شب اجرای حکم اعدام که قرار بود محکوم را به‌دار مجازات تحویل دهیم با خانواده مقتول تلفنی صحبت کردم. به‌این‌ترتیب آنها را راضی کردم که برای آخرین رایزنی نزد آنها برویم. پس از آن شخصا همراه اعضای شورای حل اختلاف با حضور در منزل مقتول صحبت‌های مفصلی با این خانواده انجام دادیم و موفق به اخذ رضایت و بخشش اولیای دم شدیم. به‌این‌ترتیب اجرای حکم متوقف شد. البته خانواده مقتول به شرط این با گذشت خود از قصاص موافقت کردند که مبلغی را که حتی کمتر از دیه قانونی بود دریافت کنند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید