خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ ساعت ۱۴:۵۴:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: طرح جرم سیاسی در نوبت بررسی است

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس: طرح جرم سیاسی در نوبت بررسی است

خبرگزاری هرانا ـ سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس می گوید که طرح جرم سیاسی در نوبت بررسی در مجلس قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، محمد علی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ به سئوالی درباره طرح جرم سیاسی در مجلس خاطرنشان کرد: “این طرح در نوبت صحن علی قرار دارد و هفته گذشته نیز در دستور قرار گرفته بود، اما نوبت به آن نرسید. اما در آینده نزدیک در صحن بررسی خواهد شد”.

وی با بیان اینکه در کشور ما تاکنون جرم سیاسی تعریفی نداشته است، افزود: “این طرح برای اولین بار این کار را انجام داده و جرم سیاسی را تعریف کرده است”.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی مجلس با بیان اینکه البته بسیاری از کشورها رغبتی ندارند که در قوانین خود جرم سیاسی را تعریف کنند، درباره دلیل این بی رغبتی گفت: “جرم سیاسی به نحوی است که ممکن است دولتی، اعمالی را در قالب عناوین مجرمانه مطرح کند، اما دولت بعدی نه تنها آن اعمال را جرم نداند بلکه عین حقوق ملت بداند. معمولا به دلیل اینکه دایره فعالیت دولت‌ها محدود نشود، حکومت ها رغبت زیادی به تعریف جرم سیاسی ندارند”.

اسفنانی یادآور شد: “بسیاری از کشورها و حتی کشورهایی همچون فرانسه که مدعی مهد حقوق دنیا هستند هم هنوز نتوانسته اند، جرم سیاسی را تعریف کنند. در کشور ما نیز با اینکه ۳۷ سال از پیروزی انقلاب می گذرد و علی رغم اینکه در قانون اساسی از جرم سیاسی نام برده شده است، اما تا کنون تعریفی از آن نداشته ایم”.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: “ما در قالب طرحی جرم سیاسی را تعریف کرده ایم. باید دید در صحن علنی چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا نمایندگان به آنچه که کمیسیون تصویب کرده، رای خواهند داد یا نه”.

وی با بیان اینکه البته در خصوص این طرح مهم نظرات بسیار متفاوتی نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد: “در جلسات کمیسیون نیز زمانی که درباره این طرح بحث می شد، گاهی نظرات نمایندگان و کارشناسان تا ۱۸۰ درجه با یکدیگر تفاوت داشت”.

به گفته وی، در کمیسیون حقوقی مجلس نظرات اساتید دانشگاه، کارشناسان قوه قضائیه و مرکز پژوهش ها گرفته شد تا آنچه که ما حصل مصوبه کمیسیون است، تعریف منطقی و جامع و مانع باشد. از این رو، امیدواریم که نمایندگان در صحن علنی نیز به آن رای دهد.

وی ادامه داد: “البته هیچ تضمینی وجود ندارد که تعریف ارائه شده از جرم سیاسی در این طرح شده بی ایراد باشد؛ اما باید دید که در عمل و در اجرا به چه صورتی خواهد بود”.

اسفنانی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا این طرح به گونه ای تنظیم شده است که مورد تایید شورای نگهبان هم باشد، گفت: “بله انشاء الله همین طور خواهد بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید