خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام, گزارش تصویری  >  بخشش و گذشت از قصاص یک محکوم در خرم آباد / تصویر

بخشش و گذشت از قصاص یک محکوم در خرم آباد / تصویر

خبرگزاری هرانا ـ یک زندانی محکوم به قصاص، با رضایت خانواده مقتول و برگزاری آیین سنتی “خون بس”، از چوبه دار رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فرارو، شامگاه جمعه با حضور معاون دادگستری لرستان، معاون فرهنگی دادگستری استان، شهردار و اعضای شورای شهر خرم‌آباد، روحانیون، اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف مختلف در مسجد حضرت ابوالفضل شهرستان خرم‌آباد برگزار شد.

با تلاش اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف پرونده قتل عمد جوانی که حکم وی به قصاص منتهی شده بود با رضایت خانواده مقتول منجر به سازش و گذشت حکم قصاص شد.

آیین خون ‌بس یا خون صلح یکی از آداب‌ و رسوم‌های دیرینه مردم استان لرستان است که پس از وقوع یک قتل برای خاتمه دادن به درگیری برگزار می‌شود و در این آیین صاحبان عزا از قصاص قاتل گذشت می‌کنند.

در آیین دیرینه جمعی از خیرخواهان قاتل با در دست داشتن یک جلد کلام‌الله مجید، یک قبضه چاقو  و کفن با حالت تضرع به‌ طرف اولیا دم می‌روند بدیم معنا که قاتل را یا به احترام و عظمت قرآن ببخشند و یا اینکه او را قصاص کنند که در این آیین خانواده مقتول با بوسیدن قرآن ببخشش خود را اعلام می‌کنند.

آیین خون بس که نشان احترام قوم لر به سنت‌های اسلامی است برای جلوگیری از اختلاف، خونریزی و فرهنگ گذشت در استان لرستان اجرا می‌شود. عکس های فرناز گودرزی عکاس مهر از مراسم خون بس را در زیر می بینید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید