خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ ساعت ۱۱:۵۱:۰۶

    خانه  > سایر گروهها  >  متهم به اسیدپاشی به قصاص چشم محکوم شد

متهم به اسیدپاشی به قصاص چشم محکوم شد

خبرگزاری هرانا ـ مردی که متهم است با اسیدپاشی نا بینایی همکارش را رقم زده است، به قصاص چشم محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران، محسن مرتضوی روز ۱۹ فروردین ماه سال ۹۱ وقتی وارد محل کارش شد از سوی آبدارچی هدف اسیدپاشی قرار گرفت.

مرد پس از اسید پاشی بر روی محسن، ۱۶ ضربه چاقو نیز به وی زد و از محل متواری شد. محسن در بیمارستان بستری شد و تحت ۸۰ عمل جراحی قرار گرفت اما با وجود تلاش تیم پزشکی، وی بینایی چشم راست و شنوایی گوش راست خود را از دست داد.

فتح‌الله متهم به عاملیت حادثه اسیدپاشی که از طریق مرز بانه به کشور عراق گریخته بود از سوی پلیس این کشور دستگیر و به مأموران مرزبانی کشورمان تحویل داده شد.

ماجرای این اسیدپاشی به ایستگاه دادگاه کیفری استان تهران رسید و پس از دو سال قضات جنایی رأی به قصاص عضو دادند.

با اعتراض محکوم، پرونده در شعبه ۲۴ دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و آنها حکم قصاص عضو را نپذیرفتند و خواستار اظهارنظر اعضای کمیسیون پزشکی جنایی درخصوص امکان اجرای قصاص عضو شدند. پرونده برای بررسی به کمیسیون پزشکی رفت و پزشکان اعلام کردند با توجه به میزان و شدت صدمات و آسیب‌های ایجاد شده روی محسن از نظر چشم و بینایی، ایجاد جراحت منجر به نابینایی چشم به علت خوف سرایت و نبود امکان تساوی امکانپذیر نیست و تنها می‌توان گوش راست را قصاص عضو کرد. با این نظریه علمی قضات دیوانعالی کشور حکم قصاص دو عضو گوش و چشم را نقض کرده و پرونده را برای رسیدگی نهایی به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستادند.

متهم به اسیدپاشی در آخرین جلسه محاکمه با تکرار اعترافاتش گفت: “چهار سال است که پشت میله‌های زندان به سر می‌برم و از این وضعیت خسته شده‌ام و بارها ماجرای اسیدپاشی من در روزنامه‌ها منتشر شده است. دیگر تحمل ندارم هر حکمی که صادر کنید آن را می‌پذیرم”.

محسن قربانی اسیدپاشی نیز  پس از شرح ماجرا گفت: “تقاضا دارم متهم کور شود تا بفهمد من در زندگی چه می‌کشم”.

با اعترافات مرد اسیدپاش قاضی عبداللهی رئیس شعبه و یک قاضی مستشار برای صدور رأی نهایی با هم وارد شور شدند و با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی جنایی، دادگاه رأی به قصاص چشم در حدی را که موجب آسیب اضافه یا به خطر افتادن جان مرد اسیدپاش نباشد، صادر کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید