خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴, 21st of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ ساعت ۱۲:۴۸:۰۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  آمار فوتی‌های ایدز در استان مرکزی؛ ‌۵۰ نفر تا پایان تابستان امسال

آمار فوتی‌های ایدز در استان مرکزی؛ ‌۵۰ نفر تا پایان تابستان امسال

خبرگزاری هرانا ـ تا پایان تابستان ۹۴ آمار فوتی‌های ناشی از ایدز در استان مرکزی به ۵۰ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، عباس اسماعیلی معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی درخصوص پراکندگی مبتلایان به ایدز و HIV مثبت در استان مرکزی گفت: “در حال حاضر ۲۴۳ نفر در استان مرکزی مبتلا به ایدز و HIV مثبت هستند که از این تعداد ۱۹۷ نفر HIV مثبت و ۴۶ نفر مبتلا به ایدز هستند”.

وی افزود: “از کل مبتلایان به HIV/ایدز در استان مرکزی بر حسب وضعیت تاهل در بین مردان ۳۷.۵ درصد متاهل، ۳۵.۵ درصد مجرد و مابقی مردان متارکه‌ای یا همسر مرده بوده یا وضعیت تاهل آنها نامعلوم است”.

اسماعیلی تصریح کرد: “از کل تعداد زنان و مردان مبتلا به HIV/ایدز ۱۳۵ نفر از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده‌اند، ۳۶ نفر از طریق آمیزشی و چهار نفر از طریق خون و فرآورده‌های خونی بیمار شده‌اند. مابقی بیماران از طریق مادر به کودک یا سایر موارد مبتلا هستند”.

وی بیشترین شمار مبتلایان به HIV/ایدز را با ۱۵۸ نفر برابر با ۸۰.۴ درصد مربوط به اراک عنوان کرد و افزود: “شهرستان خمین با ۱۵ نفر، شازند با ۱۲ نفر و دلیجان نیز با ۵ نفر در رده‌های بعدی جای دارند و شهرستان‌های محلات و فراهان تنها با یک بیمار کمترین آمار مبتلایان به HIV/ایدز را در خود جای داده‌اند”.

معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی بیشترین موارد گزارش شده HIV/ایدز از سال ۷۷ تا ۹۲ را با ۲۰ نفر مربوط به سال ۱۳۸۴ عنوان کرد.

اسماعیلی موارد فوتی ناشی از ایدز را تا پایان تابستان ۹۴، ۴۸ مرد و دو زن اعلام کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید