خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  رئیس قوه قضائیه خواستار جلوگیری از ورود افراد مشکوک الاعتبار به مجلس شد

رئیس قوه قضائیه خواستار جلوگیری از ورود افراد مشکوک الاعتبار به مجلس شد

خبرگزاری هرانا ـ رئیس قوه قضائیه طی توصیه هایی درباره انتخابات، خواستار برخورد قاطع شورای نگهبان و جلوگیری از ورود “افراد مشکوک الصلاحیت” به مجلس شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی، در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی در بخشی از صحبت های خود به موضوع انتخابات و وظایف دستگاههای مختلف از جمله قوه قضاییه در این خصوص اشاره کرد و با اعلام اینکه دستگاه قضایی بر حسب وظایف، کمیته هایی را برای انجام وظایف مربوطه در انتخابات تشکیل داده و می دهد، گفت: “این سخن که گفته شده است «همه باید بتوانند افراد موردنظر خود را در لیست های انتخاباتی ببینند» سخن مقبولی نیست”.

لاریجانی گفت: “هر کشوری ضابطه و قانون خود را دارد و باید دید براساس آن قوانین و ضوابط افراد شرایط لازم را دارند یا خیر و این شدنی نیست که افراد غیر واجد صلاحیت یا مشکوک الصلاحیت وارد صحنه انتخابات شوند و شورای محترم نگهبان هم تایید کند و ما نیز نباید در مسیر انتخابات سخنانی مطرح کنیم که توقعات  غیرقانونی را بالا ببرد و موجب شود که برخی ها بگویند آنقدر کاندیدا معرفی می کنیم که شورای نگهبان نتواند در مقابل آن بایستد”.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه “اتفاقا شورای نگهبان باید قاطعانه بایستد و هر کسی که شرایطش را ندارد، رد کند” گفت: “شورای نگهبان قطعا در راه انجام وظایف قانونی و شرعی خود خواهد ایستاد و فرقی نمی کند که چه اندازه غیرواجد صلاحیت باشند: چه دو هزار نفر و چه ده هزار نفر طبیعی است که اگر واجد شرایط نباشند رد می شوند تا افرادی نتوانند مهندسی کنند و بگویند اینقدر آدم می فرستیم که شورای نگهبان جرات نداشته باشد آنها را رد کند”.

رئیس دستگاه قضا به سخنان دیروز رئیس جمهور در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات اشاره کرد و گفت که تا به امروز از هر گونه سخنان تنش آفرین و اختلاف انگیز که به نفع و مصلحت کشور و حفظ همدلی، اخوت و همکاری نیست، اجتناب کرده ام و از این پس نیز همین گونه خواهد بود منتها از این جهت که رئیس جمهور محترم گفتند باب نقد در کشور باز است و به “النصیحته لائمه المسلمین” تمسک جستند و اینکه حتی به حاکم مسلمین هم می توان نقد کرد، بنابراین طبعا به مقامات پایین تر هم می توان نقد کرد، چند نکته را از باب نصح مطرح می کنم.

با تصریح بر اینکه “نباید نسبت به قوه قضاییه جفا کرد” افزود: “همه می دانند که همواره از دولت حمایت کرده ام؛ بعد از این هم حمایت خواهم کرد چرا که معتقدم باید با همدلی حرکت کنیم، مردم از ما حل مشکلات را می خواهند نه اینکه هر روز حاشیه ای ایجاد کنیم و مشکلی بر مشکلات بیفزاییم”.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: “رئیس جمهور محترم دو سه عبارت را به کار بردند از جمله اینکه قوه قضاییه باید مأمن جامعه باشد و اگر نمک سالم باشد، هر چیزی اشکال داشته باشد می توان جلوی آن را گرفت اما اگر نمک فاسد شود کار بسیار سخت می شود، باید پرسید مقصود از این جملات شرطی چیست آن هم در حالی که این جملات در مورد قوه مجریه هم کاربرد دارد و می توان گفت اگر قوه مجریه فاسد شود، اگر دولت فاسد شود و اگر رئیس جمهور فاسد شود کار سخت می شود”.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار کرد: “اگر مقصود این است که القا کنیم قوه قضاییه این طور شده است که افترا است و اگر غیر از آن باشد اهانت است، چرا باید دستگاهی را که مشغول خدمت به مردم است و با وجود تنگناهای شدید و مشکلات متعدد بودجه و امکانات، در طول سال ۱۵ میلیون پرونده را رسیدگی می کند مورد عتاب و خطاب وهن آمیز قرار دهیم و مستمسکی برای بدخواهان”.

رئیس قوه قضاییه این بخش از سخنان رئیس جمهور را که “از طریق برخی روزنامه ها می توان فهمید که فردا چه کسی دستگیر می شود” نادرست و خلاف واقع و توهین به دستگاه قضایی دانست و گفت: “چرا با سخنانی که به قول طلبه ها از سنخ تناقض صدر و ذیل است به حرف های خلاف واقع دامن می زنیم و این طور القا می کنیم که روزنامه خاصی طوری بر قوه قضاییه سیطره دارد که امروز می گوید و فردا فردی دستگیر می شود، اینها سخنان خلافی است که هیچ گاه انتظار بیان آن را از مسئولین مطلع نظام نداریم. البته ممکن است روزنامه ای تخلف کند و از اطلاعات خود به نحو نادرست استفاده کند، این ربطی به دستگاه قضایی ندارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید