خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  وجود ۷ هزار زندانی خارجی در زندان‌های ایران به گفته رییس سازمان زندان‌ها

وجود ۷ هزار زندانی خارجی در زندان‌های ایران به گفته رییس سازمان زندان‌ها

خبرگزاری هرانا ـ رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی از وجود ۷ هزار زندانی خارجی در ایران که عمدتا تبعه افغانستان هستند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی اظهار کرد: “هشت هزار زندانی جرایم غیرعمد در کشور داریم که با برنامه‌هایی که در دستور کار است در تلاش هستیم با استفاده از مجازات‌های جایگزین، امکان آزادی آنها را فراهم کنیم”.

وی افزود: “از ۸ هزار زندانی جرایم غیرعمد در کشور، ۱۷۰۰ نفر مربوط به مهریه هستند”.

رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه تعداد زندانیان چک‌ زیاد نیست و رقم قابل توجهی به شمار نمی‌رود، تصریح کرد: “در زمینه چک و زندانیان مالی، بخشی از زندانیان زندانی دیه هستند که هزار نفر در این قالب قرار گرفته و بقیه نیز محکومین مالی هستند”.

جهانگیر درباره اشتغال زندانیان و حمایت از خانواده‌های زندانی ابراز کرد: “یکی از وظایف سازمان زندان‌ها حمایت از خانواده زندانی و حمایت از خود زندانی پس از خروج است که اشتغال ایجاد شده و جلوی شرایط بازگشتش به زندان گرفته شود”.

وی با اشاره به اینکه زمانی که شخصی وارد زندان می‌شود آسیب‌های بیشتری به خانواده وی می‌رسد، خاطرنشان کرد: “یکی از کارهایی که در دستور کار سازمان زندان‌هاست اشتغال زندانیان از طریق حرفه آموزی است”.

جهانگیر اظهار کرد: “با توجه به امکاناتی که وجود داشته بین ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت زندان ما شاغل هستند و درآمد دارند و تلاش ما این است که بتوانیم ظرف سال‌های آتی این رقم را به مرحله‌ای برسانیم که روزی اگر کسی در زندان بود در بیرون زندان هم شغلی داشته باشد و برای خود و خانواده خود درآمد ایجاد کند”.

وی با بیان اینکه اصلاح و تربیت یکی از وظایف اصلی سازمان زندان‌هاست و در قانون نیز تصریح شده است، بیان کرد: “برنامه‌های فرهنگی متعددی در زندان‌ها در دستور کار قرار دارد و کلاس‌های متنوعی در زندان‌ها اجرا می‌شود”.

این مسئول قضایی با بیان اینکه تعداد زندانیان بی‌سواد و در سطح تحصیلات ابتدایی ۶۵ درصد زندانیان را تشکیل می‌دهد، افزود: “بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که در ماه‌های گذشته با وزیر آموزش و پرورش امضاء کردیم، تمام زندان‌های کشور کد مدرسه گرفتند تا بتوانیم معلمین و مربیان مربوطه را در مقاطع مختلف تحصیلی به زندان‌ها اعزام کنیم”.

جهانگیر ارتقای سطح تحصیلی مددجویان و زندانیان و آشنایی با فضای جامعه را از ویژگی‌های این تفاهم‌نامه بیان کرد و گفت: “تلاش شده تا با برگزاری کلاس‌های قرآن، احکام و مهارت‌های زندگی، نگاه زندانی را به زندگی خود و جامعه عوض کنیم”.

رییس سازمان زندان‌ها در خصوص تعداد زندانیان خارجی گفت: “حدود ۷ هزار زندانی خارجی در زندان‌های کشور هستند که بیشتر از کشورهای همسایه و خصوصا افغانستان می باشد و به علت ورود غیرمجاز و موادمخدر درزندان بسر می‌برند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید