خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران؛ گزارش و ارائه آخرین آمارها

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران؛ گزارش و ارائه آخرین آمارها

خبرگزاری هرانا ـ مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمارهایی را درخصوص قصور پزشکی، نزاع، سقط درمانی جنین، سوءمصرف موادمخدر، معاینه اجساد، حوادث کار، حوادث رانندگی و غیره و همچنین توضیحاتی درباره راه‌اندازی بانک ژنتیک ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، دکتر مسعود قادی‌پاشا در نشست خبری ظهر امروز خود که در محل ساختمان اصلی پزشکی قانونی استان تهران برگزار شد، سخنانش را با توضیحی درباره فعالیت پزشکی قانونی آغاز کرد و گفت: وقتی صحبت از پزشکی قانونی می‌شود عمدتا اذهان به سمت معاینه اجساد و… می‌رود اما بد نیست بدانید که ۸۰ درصد از معاینات پزشکی قانونی به شکل سرپایی انجام شده، ۱۵ درصد آن در آزمایشگاه‌ها انجام و تنها ۵ درصد آن به معاینه اجساد برمی‌گردد. اما از نظر ما این ۵ درصد نیز اهمیت بسیاری دارد چراکه باید روی آن اقدامات کارشناسی انجام شده و گاه اگر نتایج ما دقیق نباشد می‌تواند در روند پرونده‌های جنایی و قضایی تاثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نسبت به سال ۹۲ مراجعات به پزشکی قانونی ۱.۹ درصد کاهش داشته است افزود: همچنین در سالی که گذشت ۳۷۲ هزار و ۴۲۲ جسد مورد معاینه قرار گرفت که ۲۸۸ هزار و ۶۲۰ تن از آن در مراکز پزشکی قانونی استان تهران بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در ادامه به حوادث رانندگی و مصدومان ناشی از آن اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳، ۳۵ هزار و ۷۰۲ تن در حوادث رانندگی مصدوم شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۴ درصد کاهش داشت. همچنین در آمار نزاع ۱۰۷ هزار و ۱۷۷ نفر به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند که افزایشی ۰.۲ درصدی نسبت به سال ۹۲ را نشان می‌دهد که بررسی آمار نزاع در استان تهران و در مقایسه با جمعیت نشان می‌دهد از این حیث در رتبه نهم کشوری قرار داریم.

مرگ ۴۳۳ نفر در حوادث کار

قادی‌پاشا با بیان اینکه در سال ۹۳، ۴۱۴۶ تن در حوادث کار جان خود را از دست دادند، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۴۳۳ مورد در تهران دچار حادثه شده‌اند.

وی با اشاره به سقط درمانی جنین و شرایط صدور مجوز آن افزود: در سقط درمانی جنین اگر چنانچه مادر یا جنین دچار مشکلی شوند، ما این اجازه را داریم که تا قبل از ۴ ماهگی مجوز سقط جنین را صادر کنیم، اما اگر خانواده یا خود افراد تاخیری داشته باشند، امکان سقط جنین وجود نخواهد داشت.

افزایش ۴ درصدی سقط درمانی جنین در تهران

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته ۱۷۰۳ مجوز مورد سقط جنین درمانی صادر شده است، گفت: مقایسه این تعداد با مدت مشابه سال ۹۲ از افزایش ۴.۱ درصدی حکایت دارد و براین اساس با توجه به نسبت جمعیت، تهران در رتبه چهارم کشوری قرار دارد و کهگیلویه و بویراحمد و یزد در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفته‌اند.

قادی‌پاشا درباره مرگ‌های غیرطبیعی گفت: “۵۱۷۳ مورد مرگ غیرطبیعی در تهران داشتیم که نسبت به سال ۹۲، ۱.۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد از این حیث در رتبه ۲۵ کشوری قرار داریم. گفتنی است از این تعداد ۱۲۹۵ نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند”.

وی با بیان اینکه در حوادث رانندگی به نسبت جمعیت، رتبه تهران، رتبه ۳۱ کشوری را دارد، خاطرنشان کرد: استان‌های سمنان، مرکزی و سیستان و بلوچستان در رتبه‌های اول تا سوم جا گرفته‌اند.

رتبه نخست تهران در مرگ به دلیل سوءمصرف موادمخدر

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در بخش دیگری از آمارهایی که پرونده‌های پزشکی قانونی در سال ۹۳ اعلام کرد، با اشاره به مرگ و میر ناشی از سوءمصرف موادمخدر گفت: “در سالی که گذشت ۸۵۷ نفر به دلیل سوءمصرف موادمخدر در تهران جان خود را از دست دادند که ۷۵۱ نفر را مردان و ۸۶ نفر را زنان شامل می‌شدند. این آمار افزایشی ۱۶.۶ درصدی را نشان می‌دهد و استان تهران رتبه اول در کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است”.

قادی‌پاشا ادامه داد: “در زمینه مسمومیت دارویی نیز مرگ ۲۱۵ نفر در سال گذشته به ثبت رسیده که افزایشی ۲۵.۷ درصدی داشته و رتبه تهران نیز به نسبت جمعیت رتبه چهارم بوده است”.

افزایش ۷.۶ درصدی مرگ با سلاح سرد در تهران

وی با بیان اینکه در سال ۹۳، ۱۲۷ نفر به علت اصابت سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند، گفت: “این آمار ۷.۶ درصد افزایش داشته و تهران نیز در رتبه دوازدهم کشوری قرار دارد”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با اشاره به حوادث قلبی و عروقی و آمارهایی که از مرگ به این دلیل اعلام می‌شود، اظهار کرد: “ممکن است برخی از جانباختگان حوادث قلبی و عروقی در بیمارستان جان خود را از دست داده باشند که جواز دفن آنها از سوی پزشک صادر شده اما آمار ارجاعی به پزشکی قانونی نشان می‌دهد که ۲۶۸۸ تن به این دلیل فوت کرده‌اند که افزایشی ۱۳.۲ درصدی داشته است”.

به گفته قادی‌پاشا، ۴۴۶۸ مورد پرونده ارجاعی پزشکی قانونی استان تهران نیز به کمیسیون‌ها ارجاع شده، چراکه نیازمند بررسی بیشتر بوده است.

وی آمار قصور پزشکی استان تهران را ۲۷۷۵ مورد اعلام کرد و گفت: در این موارد، ۱۵۶۷ مورد که عمدتا به شکایت از کادرفنی بوده، تبرئه شده‌اند.

بیشترین شکایات قصور پزشکی در کشور

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: “بیشترین شکایات قصور پزشکی در کل کشور مربوط به زنان و زایمان، ارتوپدی، جراحی عمومی، دندانپزشکی، پزشکی عمومی و جراحی پلاستیک بوده است”.

قادی‌پاشا در ادامه به تشریح آمارهای پزشکی قانونی استان تهران در نیمه نخست سال ۹۴ پرداخت و گفت: در ۶ ماهه نخست امسال نیز ۲۶۰۰ پرونده قصور پزشکی مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد ۴۵ درصد منجر به صدور حکم محرومیت و ۵۵ درصد نیز تبرئه شده‌اند.

به گزارش ایسنا، وی آمار مراجعات پزشکی قانونی استان تهران را در شش ماهه امسال ۱۴۷ هزار و ۲۲۶ مورد اعلام کرد و افزود: “این آمار نسبت به ۶ ماهه اول سال ۹۳ کاهشی ۶.۳ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت ۵۴۴۲ جسد مورد معاینه قرار گرفت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۴ درصد کاهش داشته است”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران درخصوص حوادث کار در شش ماهه امسال نیز گفت: “۱۹۱ نفر در استان تهران فوت کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷.۴ درصد کاهش داشته است. در بین فوت‌شدگان ۱۸۹ مورد را مردان و تنها ۲ نفر را زنان شامل می‌شدند”.

قادی‌پاشا درباره مسمومیت با گاز منوکسیدکربن نیز گفت: “در سال ۹۳، ۶۲۶ نفر در کل کشور به علت استنشاق گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند که این آمار در تهران شامل ۱۴۵ مورد که ۱۱۷ تن مرد و ۲۸ تن زن بود. این آمار در نیمه نخست امسال در استان تهران ۴۰ نفر بود که با توجه به آغاز فصل سرما لازم است شهروندان توجه لازم به این موضوع را نیز داشته باشند”.

وی از مرگ ۵۲۴ تن در حوادث رانندگی استان تهران خبر داد و گفت: “این آمار مربوط به ۵ ماهه نخست سال ۹۴ است که نشان می‌دهد جانباختگان حوادث رانندگی در این استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۱ درصد کاهش داشته‌اند. در این بین ۱۷۲ نفر در معابر درون شهری و ۱۴۰ تن نیز در معابر برون شهری کشته شده‌اند. ۶ تن در محورهای روستایی و ۵ تن نیز در محورهای نامعلوم جان خود را از دست داده‌اند”.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در پنج ماهه امسال ۱۵ هزار و ۶۳۴ نفر مصدوم شده‌اند که به مراکز پزشکی قانونی منتقل شده‌اند.

قادی‌پاشا درباره فعالیت بانک ژنتیک نیز اظهار کرد: “اولویت‌های نمونه‌برداری ما براساس آن چیزی است که دادستان اعلام کند. در حال حاضر در مرحله ارزیابی هستیم و هنوز این موضوع اجرایی نشده است”.

وی با بیان اینکه تست DNA بار مالی زیادی دارد، اظهار کرد: “حدود ۸۰۰ هزار تومان برآورد هزینه‌ای که برای هر اجرای تست DNA پیش‌بینی شده است”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: “در برخی از موارد که ممکن است حجم کار پزشکی قانونی زیاد باشد با هماهنگی مرجع قضایی برخی از بررسی‌ها به آزمایشگاه‌های خصوصی داده خواهد شد”.

کمبود پزشکی قانونی در استان تهران

به گزارش ایسنا، وی در بخش دیگری از نشست خبری خود از کمبود پزشکان متخصص پزشکی قانونی در استان تهران انتقاد کرد و افزود: “با توجه به سازوکارهایی که در جذب نیرو وجود دارد، جذب نیرو در استان تهران دچار محدودیت‌هایی است. ضمن اینکه با توجه به حقوق و مزایای این رشته، جذابیت چندانی برای جذب وجود ندارد و ما در این خصوص شرایط سختی را داریم. در ملارد و فردیس تقاضا برای راه‌اندازی مرکز پزشکی قانونی وجود دارد اما ردیف بودجه‌ای آن و نیروی انسانی‌اش وجود ندارد”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در پایان سخنانش از مسوولان خواست درخصوص تخصیص امکانات و تجهیزات مورد نیاز پزشکی قانونی نیز همکاری‌های لازم را داشته باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید