خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۷/۲۷ ساعت ۱۱:۵۶:۱۶

    خانه  > سایر گروهها  >  به گفته دادستان آباده، جریمه نقدی، تبعید و شلاق در انتظار قمه زنان است

به گفته دادستان آباده، جریمه نقدی، تبعید و شلاق در انتظار قمه زنان است

خبرگزاری هرانا ـ دادستان شهرستان آباده با بیان اینکه برای ۵۲ نفر از افراد شاخص و قمه زن در شهر بهمن آباده احکام تعلیقی صادر شده گفت که جریمه نقدی، تبعید و شلاق در انتظار کسانی است که موازین اسلامی را رعایت نکنند و به قمه زنی بپردازند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمد مهدی جمالی، دادستان آباده گفت: “این ۵۲ نفر که احکام شلاق و جزای نقدی برای برخی از آنها اجرا شده به اتهام قمه زنی در سالهای گذشته به یکسال حبس تعلیقی و تبعید به خارج از شهرستان آباده محکوم شده‌اند و در صورت تکرار جرم احکام آنها به روز و اجرا می‌شود”.

وی با بیان اینکه قمه زنی از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود بیان داشت: “متاسفانه انجام این عمل در سال‌های گذشته در شهرهای صُغاد و بهمن از توابع شهرستان آباده چهره نامطلوبی از این دو شهر ارائه داد و موجب شد که قلب بسیاری از مردم متدین این شهرها و شهرستان آباده جریحه دار شود و دشمنان ما هم در آن سوی مرزها از این موضوع برداشت سوء و به نفع خود کردند”.

دادستان شهرستان آباده بیان کرد: “ما طی دو سال گذشته با صدور اطلاعیه و اطلاع رسانی وسیع در شهرهای صُغاد و بهمن بطور مکرر از کسانی که به قمه زنی می پردازند خواستیم که دست از این عمل بردارند و اکنون حجت بر همگان تمام شده و اطلاع رسانی وسیع صورت پذیرفته است و با قمه زنان بشدت برخورد می شود”.

وی با بیان اینکه بسیاری از هیات های مذهبی در شهر صُغاد برای جلوگیری از بروز پدیده قمه زنی امسال همکاری خوبی داشتند گفت: “این افراد در نماز جمعه تشویق شدند و ما امید داریم که سال آینده در هیچ نقطه‌ای از این شهرستان شاهد قمه زنی نباشیم”.

جمالی دادستان آباده نسبت به راه اندازی مراسم قمه زنی در شهر بهمن برای امسال هشدار جدی داد و با بیان اینکه مجازات متخلفان به مراتب شدیدتر از سال گذشته خواهد بود، گفت: “هر شخصی اقدام به قمه زنی در ملاء عام کند، دستگیر و بلافاصله به یکسال حبس محکوم و سایر احکام نیز برای وی اجرا می‌شود”.

جمالی با بیان اینکه حکم شلاق برای دو نفر در این شهر اجرا شده است گفت: “اگر لازم باشد دستگاه قضایی احکام شدید تری نیز صادر می کند، همه تلاش ما بر این است که قمه زنی از شهرستان آباده رخت بربندد و در هیچ هیات عزاداری ما شاهد قمه زنی و دیگر بدعت‌های عاشورا نباشیم”.

آباده در ۲۷۴ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید