خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  لایحه اصلاحی حمایت از حقوق معلولان در انتظار تصویب مجلس است

لایحه اصلاحی حمایت از حقوق معلولان در انتظار تصویب مجلس است

خبرگزاری هرانا ـ معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به تصویب برنامه جامع حمایت از حقوق معلولان در هیأت دولت گفت که لایحه اصلاحی حمایت از حقوق معلولان به مجلس تقدیم شده و در انتظار تصویب از سوی نمایندگان خانه ملت است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، حسین نحوی نژاد با اشاره به مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بیان کرد: “در این قانون به دنبال آن هستیم که بتوانیم برای معلولیت های شدید، مستمری و کمک هزینه نگهداری معادل حقوق تصویب شده در نظام کار را تصویب و به این افراد پرداخت کنیم”.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی ادامه داد: “در اصلاحیه این قانون، نقاط کور را شفاف سازی کردیم و زمینه تحقق آن با ضمانت اجرایی و مشخص شدن منابع تامین اعتبار فراهم شده است”.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیمه خردادماه امسال اعلام کرد که برنامه جامع ۶۶ ماده ای حمایت از حقوق افراد معلول پس از توقف ۱۰ ساله، با ۱۱ فصل در هیات وزیران به تصویب رسید.

مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد و تحرک در طراحی و اجرای شهرهای جدید، موظف شدن بیمه ها برای پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی در بخش های خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها به منظور همیاری صحیح آنها ازسوی سازمان بهزیستی، معافیت دائم مشمولانی که با معلولان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ازدواج کنند، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی برای معلولان و تامین معیشت و حمایت های اداری و استخدامی از جمله فصل های این برنامه جامع است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در بخش دیگری از سخنان خود، به وضعیت سالمندان در کشور اشاره و تعداد آنان را شش میلیون نفر عنوان و بیان کرد: “درصد کمی از سالمندان ما نیاز به مراقبت دارند”.

نحوی نژاد تصریح کرد: “بررسی ها نشان می دهد که حدود ۵۰۰ هزار نفر سالمند کشور ما دچار عوارض جسمی، روحی، روانی یا اجتماعی شدید هستند که پوشش بهزیستی را در مورد آنها اجتناب ناپذیر کرده است”.

وی ادامه داد: “از این تعداد حدود ۲۰ هزار نفر به صورت شبانه روزی در مراکز نگهداری می شوند و حدود ۱۰ هزار نفر از خدمات روزانه و حدود ۱۰ هزار نفر نیز از از خدمات مراقبان خانگی استفاده می کنند”.

نحوی نژاد تاکید کرد: “سازمان بهزیستی متولی رفاه و آسایش سالمندان و پیگیری این مباحث می باشد؛ از این رو، مراقبت ویژه از سالمندان و سالمندان معلول را در دستور کار دارد”.

وی بااشاره به اجرای طرح مراقبان خانگی به عنوان یکی از مراقبت های ویژه اظهارکرد: “با توجه به اینکه بودن سالمندان در خانه یک مساله مهم است، طرحی به عنوان مراقبان خانگی حدود دو سال است که در بهزیستی روند آزمایشی خود را طی کرده و در سال های آتی با قدرت و قوت گسترش پیدا می کند”.

وی تصریح کرد: “باید در کنار مراقبت و نگهداری سالمندان، برنامه ریزی هایی برای استفاده از ظرفیت های آنان انجام دهیم و از تجربه های آنها در جهت توسعه و تعالی کشور بهره بگیریم”.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی تکریم سالمندان در جامعه و خانواده ها را موضوعی ریشه دار در فرهنگ ایرانی و اسلامی خواند و گفت: “مشخص شده نظام هایی که به خانواده بهای بیشتری می دهند و در خانواده ها احترام به سالمندان رعایت می شود، از آسیب ها به دور هستند و مسائل روحی و روانی آنها حداقل است”.

وی افزود: “در تدوین برنامه ششم توسعه، توجه ویژه ازسوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کمیته امداد به سالمندان شده است”.

نحوی نژاد خاطرنشان کرد: “اگر سیستم مراقبان خانگی تقویت و مساعدت های مالی و بیمه ای انجام شود؛ شرایطی فراهم می آید که خانواده ها خودشان به سالمندان رسیدگی کرده و از سپردن آنها به آسایشگاه ها خودداری کنند که همین موضوع، زمینه ارتقای سلامت سالمندان را بیش از پیش به وجود می آورد”.

استان گیلان ۲۸۵ هزار سالمند دارد که چهار هزار و ۲۰۰ نفر آنان در ۱۳ مرکز نگهداری می شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید