خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, کودکان  >  مجلس با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مخالفت کرد

مجلس با اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مخالفت کرد

خبرگزاری هرانا ـ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان کشته شدگان غیرایرانی که از انان با عنوان شهید یاد شده است مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز “یکشنبه” مجلس شورای اسلامی به بررسی کلیات طرح دو فوریتی اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و فرزندان شهدای غیرایرانی پرداختند اما به آن رای منفی دادند.

کلیات این طرح تنها ۷۴ رأی موافق، ۸۴ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در جلسه را کسب کرد و به تصویب نرسید.

این طرح دارای ۸ ماده است که در مهم ترین ماده آن آمده است، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا می شوند و ازدواج مذکور تا تاریخ تصویب این قانون صورت گرفته است، بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام در صورتی که قبل از آن ۵ سال متوالی یا متناوب در ایران سکونت داشته باشند با تقاضای آنان و به شرط نداشتن سوءپیشینه امنیتی و یا محکومیت موثر کیفری به تابعیت ایران درمی آیند.

همچنین براساس ماده ۶ این طرح، وزارت امور خارجه مکلف است به والدین همسران و فرزندان فوت شدگان غیر ایرانی که در حال انجام ماموریت و در راستای انقلاب اسلامی کشته شده اند با تقاضای آنان و با ارایه سند رد تابعیت کشور متبوع به وزارت خارجه مشروط به سکونت ۵ سال متوالی و یا متناوب در ایران با تایید ستاد کل نیروی های مسلح یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا وزارت اطلاعات سند تابعیت صادر کند.

در ماده ۷ این طرح نیز آمده است: “وزارت امورخارجه مکلف است به اتباع غیر ایرانی که در راستا ماموریت اهداف انقلاب اسلامی طبق قانون مربوطه به درجه ایثارگری رسیده اند، با تقاضای آنان و ارایه سند رد تابعیت کشور متبوع به وزرات امورخارجه مشروط به سکونت ۵ متوالی یا متناوب در ایران با تایید ستادکل نیروهای مسلح یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت اطلاعات سند تابعیت صادر کند”.

قانونی شدن طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی باعث افزایش مهاجرت به ایران می شود.

حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و سخنگوی وزارت کشور در این جلسه ضمن اعلام مخالفت دولت با این طرح گفت: “ایران از جمله کشورهای مهاجرت پذیر دنیا است اما در این که ما باید نگاه اسلامی و انسانی به این مهاجرین داشته باشیم، تردیدی نیست”.

وی افزود: “دولت به تدریج در چارچوب قوانین و مقرارت فعلی مشکلات این عزیزان را حل می کند لذا ما مشکل اساسی در این راستا نداریم که ضرورتی داشته باشد طرح دو فوریتی در مجلس تصویب شود”.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: “در صورتی که این طرح قانونی شود مشکلات زیادی از نظر امنیتی، سیاسی و اجتماعی برای کشور ایجاد می شود”.

امیری یادآور شد: “با توجه به شرایط منطقه، ناامنی های اطراف و امنیت ایران، قانونی شدن این طرح باعث افزایش مهاجرت به کشور به شکل قابل توجهی می شود”.

وی اظهار داشت: “ظرفیت مهاجر فرستی در کشورهای اطراف کشور بالا است و در صورت قانونی شدن این طرح موجب افزایش مهاجران به کشور می شود”.

قائم مقام وزیر کشور ادامه داد: “ما هم اکنون با ازدواج های غیرقانونی زیادی مواجه هستیم که قانونی شدن این طرح باعث بالا رفتن این ازدواج ها می شود”.

امیری خاطرنشان کرد: “فصلی در قانون مدنی به عنوان فصل تابعیت وجود دارد، در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت مضاعف به رسمت شناخته نشده است و این طرح باعث می شود به نوعی تابعیت مضاعف را به رسیمت بشناسیم و نظام حقوقی به هم بریزد”.

وی یادآور شد: “قانون مدنی ایران بیش از ۸۰ سال است که اجرا می شود و از قوانین مستحکم و خوب کشور است ولی قانونی شدن این طرح نظامات قانون مدنی در مورد این طرح را به هم می ریزد”.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس همچنین گفت: “مواد ۶ و ۷ این طرح ملاحظات سیاسی و امنیتی جدی دارد زیرا ما به یک سری کنوانسیون های بین المللی ملحق شده ایم و به آنها متعهد هستیم، قانونی شدن ۶ و ۷ این طرح برای ما مشکلات امنیتی وسیاسی و بین المللی دارد”.

امیری افزود: “هم اکنون بنیاد شهید در چارچوب مصوبات و مقررات کشور از جمله مقرراتی که شورای عالی امنیت ملی تصویب شده مشکلات عزیزانی را که در راستای اهدافی که انقلاب اسلامی خدماتی را انجام می دهند، حل می کند از این رو ما نیازی به تصویب طرحی با دو فوریت نداریم”.

وی تاکیدکرد: “هم اکنون بیش از ۲۳۰ پرونده در وزارت کشور وجود دارد که موضوع ۶ و ۷ این طرح هستند”.

عضو سابق شورای نگهبان همچنین این طرح را دارای بار مالی دانست و گفت: “دولت باید بر اساس آن یارانه پرداخت کند”.

امیری از نمایندگان خواست این طرح را به کمیسون تخصصی ذیربط بازگردانند و کار کارشناسی بر روی آن انجام شود.

مخالفان و مخالفان

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مخالفت با کلیات این طرح گفت: “امروز تعداد فرزندان حاصل ازدواج ایرانی با یک تبعه خارجی افزایش یافته است و آنها مشکلاتی دارند”.

وی، یکی از مشکلات این طرح را باقی ماندن دو تابعیتی بودن این افراد بیان کرد و افزود: “بدین معنا که اگر فرزندی از پدر افغانی بدنیا آمده باشد، تابعیت افغانی دارد ولی در این طرح بیان نمی شود که آیا تابعیت افغانی وی سلب می شود یا خیر”.

محمد دهقان نماینده مردم چناران و طرقبه نیز در موافقت با کلیات این طرح اظهارداشت: “از اوایل انقلاب افراد زیادی از کشورهای همسایه به ایران آمدند و به صورت شرعی با دختران ایرانی ازدواج کردند که حاصل ازدواج آنان با زنان ایرانی فرزندانی بود که حال آنان نیز با افراد ایرانی ازدواج کردند”.

وی افزود: “ما در این طرح بیان می کنیم که باید به این افراد هویت داده شود و خدمات لازم به آنان ارایه شود. بر اساس این طرح باید به این افراد تا قبل از ۱۸ سالگی خدمات داده شود و بعد از ۱۸ سالگی آنان تصمیم می گیرند که می خواهند ایرانی بمانند یا خیر”.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه از مخالفان با کلیات این طرح بود.

وی گفت: “با تصویب این طرح، استمرار مهاجرت های دیگر کشورها به ایران افزایش پیدا می کند و ما نگران این موضوع هستیم زیرا سوءاستفاده های زیادی ایجاد می شود”.

وی تاکید کرد: “وزارت امور خارجه و وزارت کشور برای افراد دوتابعیتی در ایران کارت هایی را صادر می کنند که بسیاری از مشکلات آنان را حل می کند از این رو نیازی به تصویب این طرح نیست”.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با یادآوری این که مرزهای شرقی ایران همیشه خطرپذیرتر از مرزهای غربی هستند، افزود: “با تصویب این طرح مهاجرت افراد به ایران بیشتر شده و آنان خواهان گرفتن تابعیت ایرانی می شوند”.

قاضی پور اضافه کرد: “امروز بسیاری از نخبگان ما به کشورهای غربی می روند، آنگاه ما به کارگر ساده تابعیت ایرانی دهیم”.

وی خاطرنشان کرد: “اگر این طرح تصویب شود، این افراد حق رأی دادن پیدا می کنند از این رو ما باید مراقب تصمیمات خود باشیم و احساسی تصمیم نگیریم”.

وی اضافه کرد: “تصویب این امر تبعات امنیتی دارد و مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد می کند. ما ایران را باید ایرانی نگه داریم و اجازه ندهیم یک غیر ایرانی در انتخابات شرکت کند، ما باید قداست ایران را حفظ کنیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید