خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۲۶ ساعت ۱۲:۴۶:۱۸

    خانه  > سایر گروهها  >  موافقت با تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌

موافقت با تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌

خبرگزاری هرانا ـ فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تدریس دو واحد “زبان و ادبیات کردی” در دانشگاه‌های استان کردستان موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، فرهنگستان در این‌باره اعلام کرد: “دانشگاه سنندج، با استناد به ماده واحدۀ، اختصاص و پیش‌بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان‌ها و گویش‌های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط، مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تدریس یک درس دوواحدی زبان و ادبیات کردی را در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی و آزاد استان کردستان، به این شورا پیشنهاد کرد”.

بر اساس این مصوّبه، در اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و به‌منظور صیانت از اجزای ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و تقویت بنیان‌های مقوم این فرهنگ، به وزارت‌های علوم، تحقیقات و فنّاوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، اجازه داده می‌شود که دو واحد درسی زبان و ادبیات مربوط به زبان و گویش‌های بومی و محلی کشور، مانند آذری، کردی، بلوچی و ترکمن، در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط به‌صورت اختیاری ارائه و تدریس شود.

تبصرۀ ۱: “تهیۀ متون و تربیت مدرّسان مورد نیاز طبق برنامه‌ای خواهد بود که به تصویب کمیتۀ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد”.

تبصرۀ ۲: “تشخیص زبان‌ها و گویش‌های مشمول این ماده واحده، بر عهدۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواهد بود”.

متن پاسخ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به این درخواست چنین است:

بسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر محمدرضا مخبر دزفولی

دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

با سلام،

به‌موجب ماده‌ واحدۀ مصوّب جلسۀ ۶۴۴ مورّخ ۱۳۸۸.۳.۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، در موضوع “اختصاص و پیش‌بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان‌ها و گویش‌های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه‌های مرکز استان‌های ذی‌ربط”، به اطلاع می‌رساند پس از بررسی کارشناسی و علمی، در جلسۀ شورای علمی و پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با درخواست دانشگاه سنندج مبنی‌ بر تدریس یک درس دوواحدی با عنوان “زبان و ادبیات کردی” در مقطع کارشناسی، در دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی مرکز استان کردستان موافقت شد.

غلامعلی حدّاد عادل

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید