خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ بیش از دو هزار نفر در ایران بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

مرگ بیش از دو هزار نفر در ایران بر اثر سوء مصرف مواد مخدر

خبرگزاری هرانا ـ کارشناس ارشد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور و درمانگر اعتیاد، گفت که پارسال دو هزار و ۹۸۶ نفر در ایران بر اثر سوء مصرف انواع مواد مخدر و روانگردان ها جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، محمدرضا قدیرزاده افزود: “این میزان نسبت به سال ۹۲ حدود یک درصد افزایش داشته است”.

وی بیان کرد: “درصد افزایش میزان مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در کشور بین زنان نسبت به مردها بیشتر شده است”.

قدیرزاده اظهار کرد: “پارسال ۲۹۵ زن در کشور بر اثر سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان ها فوت شدند که این میزان نسبت به سال ۹۲ حدود ۳۰ درصد رشد نشان می دهد”.

وی عنوان کرد: “این امر بسیار نگران کننده بوده و نوعی زنگ خطر است و باید مساله اعتیاد بین زنان کشور جدی گرفته شده و برای رفع این معضل مهم اجتماعی چاره اندیشی شود”.

قدیرزاده ابراز داشت: “برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در کشور باید تمام قشرها از جمله مردم، خانواده ها و دولت با جدیت وارد عرصه شوند زیرا تلاش در این زمینه وظیفه یک گروه یا دستگاه اجرایی خاص نیست”.

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور و درمانگر اعتیاد افزود: “رسانه های ارتباط جمعی و مطبوعات کشور اقدام به آموزش ها و آگاهی بخشی مستمر در مورد پیشگیری و برخورد قاطع با تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر و روانگردان ها کنند”.

قدیرزاده بدون اشاره به آمار، گفت: “بر اساس بررسی های انجام شده حدود ۴۶ درصد زندانیان کشور به طور مستقیم با مواد مخدر و روانگردان ها مرتبط بوده و به دلیل تولید، توزیع، مصرف و یا حمل چنین موادی دستگیر شده اند”.

وی بیان کرد: “در صورت افزوده شدن سایر جرایم از قبیل سرقت، تجاوز به عنف و زورگیری این میزان به حدود ۸۰ درصد می رسد”.

قدیرزاده بدون اشاره به آمار، اظهار کرد: “بررسی های انجام شده بیانگر آن است که بیش از ۵۰ درصد طلاق ها در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر و روانگردان ها است”.

وی بدون اشاره به آمار، عنوان کرد: “۲۵ درصد دلیل قتل ها در کشور به طور مستقیم با بحث مصرف مواد مخدر و روانگردان ها مرتبط بوده و ۴۰ درصد سرقت ها نیز بر اثر مصرف چنین موادی است”.

قدیرزاده ابراز داشت: “پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روانگردان ها موجب کاهش چشمگیر وقوع انواع جرایم و بزهکاری ها در کشور می شود”.

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور و درمانگر اعتیاد افزود: “یکی از سیاست ها و برنامه های مهم قوه قضائیه بحث پیشگیری از وقوع جرم بوده و از دلایل اصلی بروز انواع جرایم در کشور نیز مصرف مواد مخدر و روانگردان ها است”.

قدیرزاده گفت: “مسوولان سازمان پزشکی قانونی کشور سعی دارند با برگزاری دوره های آموزشی خطرها و آثار منفی مصرف مواد مخدر و روانگردان ها و راهکارهای پیشگیری از مصرف چنین موادی را بیش از پیش به قشرهای مختلف مردم به ویژه جوانان آموزش دهند”.

وی بیان کرد: “رویکرد مهم سازمان پزشکی قانونی کشور بررسی و تجزیه و تحلیل انواع مواد مخدر جدید در حال توزیع در ایران است”.

قدیرزاده اظهار کرد: “توزیع ماده مخدر جدید ‘گُل’ از دو سال قبل در کشور آغاز شده و مصرف آن نیز در حال افزایش روزافزون بین قشرهای مختلف مردم از جمله جوانان است”.

وی عنوان کرد: “عده ای به اشتباه تصور می کنند که ماده مخدر ‘گُل’ یک ماده گیاهی و بدون خطر است”.

قدیرزاده ابراز داشت: “در حالی که ماده مخدر ‘گُل’ از گیاه شاهدانه تهیه شده و در اصل همان ‘ماری جوانا’ است و برخی مواد مخدر و روانگردان ها از جمله ‘فتامین’ نیز برای افزایش سرخوشی کاذب مصرف کنندگان به آن افزوده می شود”.

وی افزود: “ماده مخدر ‘گُل’ بسیار اعتیادآور بوده و آثار منفی آن غیر قابل جبران است و زمینه ساز مصرف سایر مواد مخدر از قبیل شیشه و هروئین خواهد بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید