خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  نامه اعتراضی زیباکلام به وزیر ارشاد به دلیل عدم انتشار کتابش

نامه اعتراضی زیباکلام به وزیر ارشاد به دلیل عدم انتشار کتابش

خبرگزاری هرانا ـ صادق زیباکلام در نامه​ های سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد به صادر نشدن مجوز چاپ کتابش تحت عنوان “تولد اسرائیل” اعتراض کرد، او می​گوید کتابش یک روایت تاریخی ساده از کوچ ساکنان منطقه “اور” در ۴ هزار سال پیش به بیت​ المقدس است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله، صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در نامه​ای به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از صادر نشدن مجوز چاپ برای کتابش با عنوان “تولد اسرائیل” اعتراض کرده است.

او در این نامه که در سایت شخصی ​اش منتشر کرده نوشته چهار سال است که در انتظار چاپ این کتاب به سر می​برد اما هنوز این مجوز چاپ برای آن صادر نشده است. زیباکلام در این نامه پرسیده: “گیریم که چهار سال دیگر هم ارشادمجوز انتشار “تولد اسراییل” را ندهد، بالاخره آخرش چی”.

“سانسور و ممیزی بی‌معنا می‌شود”

زیبا کلام خطاب به جنتی یادآور شده که “پیدایش فضای مجازی و انقلابی که در ارتباطات به وجود آمده به‌تدریج دارد سانسور و ممیزی را بی‌معنا می‌سازد”.

استاد دانشگاه تهران در نامه​اش به جنتی از انتخاب واحد درس اختیاری “اعراب و اسرائیل” توسط ۳۰ نفر از دانشجویانش در نیمسال تحصیلی جاری نوشته و گفته که این تعداد در زمان حذف و اضافه دروس بیشتر هم خواهند شد.

او همچنین تصریح کرده که متاسف است که امسال و برای چهارمین سال متوالی باید به دانشجویانش بگوید که کتاب “تولد اسرائیل” همچنان مجوز چاپ نگرفته است.

زیبا کلام همچنین در نامه​اش به سرنوشت سانسور و ممیزی کتاب در ایران اشاره کرده و با “غم​انگیز” خواندن این موضوع قدمت آن را خیلی بیشتر از “حیات خودش، علی جنتی و دکتر صالحی “معاون فرهنگی وزارت ارشاد” خوانده است”.

او همچنین از تماس تلفنی که وزیر ارشاد با او داشته تشکر کرده و افزوده : “فرمودید که آقای دکتر صالحی معاونت فرهنگی‌تان موضوع را پی‌گیری خواهند کرد،. جدای از آنکه چنان اقدام فروتنانه‌ای‌ در نظام حکومتی ما کم‌سابقه اگر نگفته باشیم بی‌سابقه است که یک صاحب‌منصب حکومتی تا این حد تواضع به خرج دهد، اما من می‌توانم مشکلات شما و معاون فرهنگی‌تان حضرت دکتر صالحی را که انصافاً شخصیتی بافرهنگ و بافضیلت هستند را درک کنم”.

زیباکلام در این نامه تصریح کرده که کتاب “تولد اسرائیل” یک روایت ساده تاریخی از زمانی است که عده‌ای از ساکنین منطقه “اور” در جنوب عراق امروزی به زعامت ریش‌سفیدشان “ابراهیم خلیل‌الله” در چهار هزار سال پیش از مسیر تاریخی “هلال خصیب” به‌جایی که امروزه به آن بیت‌المقدس گفته می‌شود مهاجرت کردند، به گفته او در این کتاب اسرائیل در سال۱۳۲۷ در این منطقه تولد یافته است”.

نبود “توهمات توطئه و فرضیه دایی‌جان ناپلئونی”

نگارنده کتاب، اشکال بنیادی که به زعم او گریبانگیر مأموران ممیزی ارشاد شده را ازآنجا دانسته که اساس و شالوده کتاب “تولد اسرائیل” نه نظریه‌پردازی‌های سیاسی و ایدئولوژیک‌زده و نه توهمات توطئه و فرضیه‌های دایی جان ناپلئونی است.

زیباکلام در پایان نامه​اش خطاب به جنتی آورده است: “مادامی که شما جلوی انتشار امثال “تولد اسراییل” را می‌گیرد در حقیقت کمک به گسترش عواطف و احساساتی می‌کنید که تجلی آن در رسالت و وظیفه از بین بردن اسراییل ظاهر می‌شود. تردیدی ندارم که درک درست تاریخ تنها راه دور شدن از این دسته داوری‌ها و عواطف و احساسات آرمان‌گرایانه است”.

او معتقد است در نگارش و تدوین تاریخ کتاب ازجمله تاریخ خاورمیانه و اسباب و علل به وجود آمدن کشور اسرائیل، تعصبات و احساسات نژادپرستانه ضد یهودیت “آنتی سمیتیزم” جایی ندارد.

زیبا کلام تاکید دارد که درک اینکه چرا “تولد اسراییل” چهار سال است که در چنبر ممیزی ارشاد گرفتارشده خیلی پیچیده نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید