خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  در استفتاهای جداگانه مطرح شد؛ نظر سه تن از مراجع تقلید درباره حکم ارتداد طاهری

در استفتاهای جداگانه مطرح شد؛ نظر سه تن از مراجع تقلید درباره حکم ارتداد طاهری

خبرگزاری هرانا ـ  سه تن از مراجع تقلید در توضیح فتوا درباره ارتداد محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه گفته اند که هیچگونه حکم ارتدادی برای ایشان صددرصد صادر نشده است بلکه مطالبی به ایشان منتسب شده که مخالف ضروری دین اسلام است که بر فرض صحت این مطالب حکم ارتداد ثابت است و بر فرض ثبوت چنانچه قبل از صدور حکم ارتداد توبه کرده باشند و ملتزم به آن نباشند حکم ساقط است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، چندماه پیش برخی سایت‌ها اعلام کردند محمدعلی طاهری به فتوای “سه تن از مراجع تقلید صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و علوی گرگانی محکوم به اعدام شده است و آنها فتوای مفسدفی الارض بودن طاهری را امضا کرده اند”.

به همین منظور استفتائات جدیدی از آنها صورت گرفت، که متن سوال‌ها و پاسخ‌ها به این شرح است:

از مکارم شیرازی سوال شده است: “آیا جنابعالی حکم ارتداد محمدعلی طاهری را صادر فرموده اید، در صورت صدور حکم حضرتعالی، ایشان قبل از محکومیت اظهار ندامت و توبه نموده اند آیا حکم ارتداد با توبه ساقط می شود،

با تشکر.

مکارم شیرازی در پاسخ این سوال گفت: “چنین مطلبی صحت ندارد، ولی ایشان انحرافات فراوانی دارند و شرکت در کلاس های ایشان جایز نیست”.

در قسمت ارسال سوال پایگاه اطلاع رسانی مکارم شیرازی، گزینه پیگیری سوال یا دریافت پاسخ، همه کاربران می توانند با وارد کردن کد رهگیری ۹۴۰۵۱۸۰۰۰۵ و آدرس ایمیل [email protected]  این جواب را مشاهده کنند.

علوی گرگانی یکی دیگر از مراجع تقلید در پاسخ به این استفتاء نوشته اند: “چنانچه به متن فتوا دقت کرده باشید خواهید دانست که فتوای ارتداد بر فرض بیان مطالب مطرح در سوال  و انکار ضروریات دین می باشد و هیچگونه فتوای قطعی بر ارتداد ایشان داده نشده است و این فتوا با فتوای شاهین نجفی که قطعی بوده است متفاوت می باشد و به صورت مشروط داده شده است و لذا نیاز به تصحیح دارد”.

در استفتای دومی از ایشان سوال شده است: “آیا جنابعالی حکمی در خصوص ارتداد آقای محمدعلی طاهری صادر کرده اید، آیا با توبه حکم ارتداد ساقط می شود، وی گفت: “هیچگونه حکم ارتدادی برای ایشان صددرصد صادر نشده است بلکه مطالبی به ایشان منتسب شده که مخالف ضروری دین اسلام است که بر فرض صحت این مطالب حکم ارتداد ثابت است و بر فرض ثبوت چنانچه قبل از صدور حکم ارتداد توبه کرده باشند و ملتزم به آن نباشند حکم ساقط است”.

متن سوال از گرامی: “بسم الله الرحمن الرحیم. باسلام و دعای خیر. محترما و عطف به مذاکرات حضوری و تقدیم کتب و مطالب مطروحه توسط آقای محمدعلی طاهری که پیشتر تقدیم شده بود استدعا داریم بفرمایید آیا مطالب مندرج در ان و افکار و نظریات ایشان متضمن افسادفی الارض و ارتداد می باشد”.

پاسخ آیت الله گرامی: “بسمه تعالی. میزان کفر و ارتداد، انکار کلمه توحید«لا اله الا الله»  یا کلمه رسالت”محمد رسول الله” می باشد. انکار ضروریات هم اگر به انکار آن دو برگردد یعنی با توجه به اینکه جزء دین است انکار نماید”.

خاطر نشان می شود که طبق ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی سابق و ماده ۴۷۷ قانون جدید، رئیس قوه قضاییه در صورتی که حکمی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد می تواند جلوی اجرای آن را بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید