خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  امکان تحصیل دانش آموزان افغانستانی غیرمجاز در کشور

امکان تحصیل دانش آموزان افغانستانی غیرمجاز در کشور

خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه امسال قرار است ما زمینه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی غیر مجاز را هم تقبل کنیم، گفت که برای هر دانش‌آموز به طور میانگین یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان در ایران هزینه می‌شود که این میزان چند برابر بودجه‌ای است که در اختیار ما قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، خلیل الله بابالو با اشاره به اینکه امسال بودجه امور بین‌الملل سه میلیارد تومان کاهش یافته است، اظهار کرد: “سال ۹۳،‌ هزینه تحصیل کودکان افغانستانی ۵۰۰ میلیارد تومان بود که به طور حتم این هزینه امسال افزایش می‌یابد زیرا هزینه‌ها هر سال به طور طبیعی رشد دارد”.

وی افزود: “امسال قرار است زمینه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی غیر مجاز را هم تقبل کنیم”.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه ۳۶۰ هزار دانش‌آموز اتباع داریم که ۳۳۰ هزار نفر افغانستانی و ۳۰ هزار نفر تبعه سایر کشورها هستند، گفت: “برای هر دانش‌آموز به طور میانگین یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان در ایران هزینه می‌شود که این میزان چند برابر بودجه‌ای است که در اختیار ما قرار می‌گیرد”.

بابالو ادامه داد: “امسال نظر رهبر بر این بود که هیچ کودکی تحت هر شرایطی از تحصیل بازنماند، حتی قرار شد اتباع غیرمجاز هم ثبت‌نام شوند”.

پیش‌بینی می‌شود در این شرایط ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر به شمار دانش‌آموزان افزوده شود.

چند جلسه در کمیته اتباع وزارت کشور برگزار شده و سه موضوع تعیین سطح، مشکلات بهداشتی و درمانی و تعیین هویت این اتباع، حائز اهمیت بود که قرار شد تبیین هویت توسط دفاتر کفالت وزارت کشور، مشکلات بهداشتی و درمانی توسط وزارت بهداشت و تعیین سطح علمی توسط آموزش و پرورش انجام شود.

رئیس مرکز امور بین‌المللی و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش با بیان اینکه شیوه‌نامه مربوط به مستندسازی این موارد به استان‌ها ارسال شد، اظهار کرد: “تکلیف شهریه‌ها مشخص شده و شرایط به صورت شفاف آماده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید