خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  وضعیت بد جسمی و روحی علی احمد سلیمان در زندان تبریز

وضعیت بد جسمی و روحی علی احمد سلیمان در زندان تبریز

خبرگزاری هرانا – علی احمد سلیمان، زندانی سیاسی تبعه کشور عراق که مدت نه سال و نیم را در زندان ارومیه گذرانده بود با تبعید به زندان تبریز در وضعیت روحی و جسمی بسیار بدی به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی احمد سلیمان، زندانی تبعه کشور عراق که پیشتر به اتهام محاربه محاکمه و محکوم شده بود و مدت نه سال و نیم را در زندان ارومیه گذرانده بود، با محکومیت جدید به ۵ سال حبس و پس از تبعید به زندان تبریز در وضعیت بسیار بد روحی و جسمی به سر می برد و با بیماریهای مختلفی دست به گریبان است.

مسعود شمس نژاد، وکیل این زندانی در گفتگو با خبرنگار هرانا در ارتباط با وضعیت موکل خود گفت: “ایشان به اتهام محاربه به مدت ۵ سال تبعید در زندان داشتند که در زندان ارومیه در حال گذراندن مدت حبس خود بودند. ایشان علی رغم اینکه نه سال و نیم در زندان ارومیه بودند در نهایت به زندان تبریز تبعید شدند که این پنج سال محکومیت خود را در انجا بگذرانند. البته بعدها محکومیتی به مدت نه سال ونیم برای ایشان صادر شد که دورانی که به مدت نه سال و نیم در زندان ارومیه سپری کردند برای آن محکومیت در نظر گرفتند و سابقه بازداشتی که پیشتر داشتند برای محکومیت جدیدشان منظور شد.”

این وکیل پایه یک دادگستری همچنین با توضیح اینکه موضوع پرونده جدید موکلشان “قتل” است در ارتباط با این اتهام توضیحاتی ارائه داد و گفت: “اتهام قتل به ایشان اساسا درست نبود. به این دلیل که وقتی فردی به اتهام محاربه محکوم می شود، و معنای محاربه این است که کسی برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم دست به اسلحه ببرد و آدمها را بکشد. این تعریف محاربه است. ایشان به اتهام محاربه محکوم شده بود و برای پنج سال هم حکم تبعید در زندان ارومیه را دریافت کرده بود. ولی متاسفانه مجددا ایشان را به اتهام قتلی که در تعریف محاربه و در ضمن محاربه اول بوده است مجددا محکوم کردند.”

شمس نژاد با غیرقانونی خواندن محکومیت جدید موکل خود ادامه داد: “به نظر من این محکومیت دوم ایشان غیرقانونی است. ابتدا برای ایشان حکم قصاص صادر کردند. اما در نهایت شاکیان ایشان چون می دانستند که ایشان قتل فرزندشان نیستند، رضایت دادند. اما با توجه به گذشت اولیای دم این حکم تبدیل به نه سال و نیم حبس شد. و در حال حاضر در وضعیت تبعید در زندان تبریز به سر می برد.”

وکیل علی احمد سلیمان در ادامه با توضیح در ارتباط با مشکلات این زندانی در زندان تبریز به خبرنگار هرانا گفت: “ایشان تبعه کشور عراق است و هیچ فامیل و یا آشنایی در ایران ندارد و امکان تامین هیچ هزینه ای را هم در زندان ندارد. دیگر مشکل ایشان عدم آشنایی با زبان ترکی است ولی در زندان تبریز که به زبان ترکی در آن صحبت می کنند در حال تحمل حبس است. همچنین ایشان در ایران هیچ کسی و خانواده ای را ندارد.”

مسعود شمس نژاد ضمن توضیح این مسئله که موکل او “وضعیت جسمانی نامناسب، مریضی و مشکلات پوستی دارد” در ارتباط با برخورد امنیتی زندان تبریز با موکل خود و وضعیت موکلش در این زندان گفت: “با توجه به اینکه ایشان در وضعیت فعلی به اتهام سیاسی در زندان نیستند. بلکه به اتهام قتل و از لحاظ جنبه عمومی جرم در زندان است و این اتهام نیز از جمله اتهاماتی است که محکوم علیه می تواند به مرخصی بیاید و از مزایای زندانیان عادی برخوردار شود.

متاسفانه در برخورد با ایشان کاملا امنیتی برخورد می شود و حقوقی که در آئین نامه سازمان زندانها موجود است برای ایشان در نظر گرفته نمی شود.

ایشان هنوز و با وجود رضایت اولیای دم مقتول در سیستم اجرای احکام زندان تبریز ایشان محکوم به قصاص است. در صورتی که واقعیت این است که ایشان محکوم به قصاص نیست و محکوم به زندان است که این محکومیت به زندان و حبس باید به زندان تبریز اعلام شود که ایشان بتواند از مزایای مربوطه استفاده کند. ولی متاسفانه اعلام نشده است و ایشان امکان استفاده از این مزایا را ندارد.”

شمس نژاد در پایان با توضیح وضعیت روحی و جسمی موکل خود در زندان تبریز آن را “بسیار بد توصیف کرد و گفت که این زندانی تبعه کشور عراق در زندان تبریز به لحاظ مالی نیز کاملا در مضیقه است وهمچنین ایشان توانایی کار هم ندارد.”

علی احمد سلیمان صبح سه‌شنبه ۱۵ بهمن سال گذشته، برای اجرای حکم قبلی مبنی بر ۵ سال زندان در تبعید، به بند ٩ زندان مرکزی تبریز منتقل شده است.

این زندانی سیاسی که پیش از این در سالن ۱۲ (سالن زندانیان سیاسی) زندان ارومیه نگهداری می‌شد به قتل دو تن از اعضای سپاه پاسداران طی یک عملیات مسلحانه متهم شده است.

پیش‌تر یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفته بود: «قاضی پرونده تنها به درخواست اطلاعات سپاه ارومیه بدون وجود سندی دال بر شرکت این زندانی در عملیاتی که موجب قتل دو عضو سپاه شده است وی را به اعدام محکوم کرده است.»

این منبع همچنین گفته بود: «در آخرین باری که این زندانی به اطلاعات ارومیه منتقل شده بود از وی خواسته شد تا عواملی که در قتل دو عضو سپاه شرکت داشته‌اند را معرفی کند در غیر این صورت اتهام قتل ایشان را به پرونده وی نسبت خواهند داد.»

وی اواخر بهمن ماه سال ۹۱ به اتهام ارتباط با احمد شهید و رسانه‌های برون مرزی به اتهام تبلیغ علیه نظام از درون زندان به یکسال حبس تعزیری نیز محکوم شده بود.

پیشتر گزارش شده بود که “علی احمد سلیمان” از دیسک کمر و نارسایی بینایی رنج می برد و از هرگونه درمان در زندان ارومیه محروم بوده است.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید