خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴, 26th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۶/۲۵ ساعت ۲۳:۲۶:۵۲

    خانه  > اقلیت های ملی  >  وزیر تعاون: افغان‌ستانی ها در ایران شناسنامه‌دار می‌شوند

وزیر تعاون: افغان‌ستانی ها در ایران شناسنامه‌دار می‌شوند

خبرگزاری هرانا ـ وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که به منظور جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و شناسایی افراد، افغان‌ستانی ها در ایران شناسنامه‌دار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، علی ربیعی در حاشیه دیدار با خانم دلبر نظری وزیر امور زنان و خانواده افغانستان افزود: “ایران و افغانستان اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی دارند و تحولات این کشور برای ما مهم است بنابراین با توجه به حضور تعداد زیادی از افغان‌ها در ایران باید برنامه های منسجمی در این زمینه داشته باشیم”.

وزیر تعاون با بیان اینکه در این جلسه درباره مباحث فنی و حرفه ای به خصوص در حوزه زنان بحث و تبادل نظر شد گفت: “در حال حاضر یک مرکز فنی وحرفه ای در افغانستان داریم و آمادگی پذیرش افغان‌ها برای تربیت مربی در این مرکز وجود دارد”

ربیعی ادامه داد: “استادهای فنی و حرفه‌ای کشورمان در افغانستان حضور پیدا می‌کنند و به آموزش مربی در این کشور می پردازند”.

وی خاطرنشان کرد: “با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان، تعدادی از افغان‌ستانی ها در ایران بیمه می‌شوند تا با کمک ما به صورت قاعده‌مند از خدمات درمانی کشورمان استفاده کنند”.

وزیر تعاون گفت: “برای سرمایه گذاری در بخش هایی که هر دو طرف علاقه دارند اعلام آمادگی کردیم همچنین برخی افغان‌ستانی ها علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند که می‌توانند از هموطنانشان که ما به آنها پروانه کار می‌دهیم استفاده کنند”.

ربیعی با بیان اینکه بخش دیگری از گفتگوی ما در حوزه معلولیت و توانمندسازی بود افزود: “تعدادی از دانشجویان افغانستانی را برای مقطع کارشناسی ارشد در مؤسسه آموزش عالی بهزیستی خواهیم پذیرفت”.

وی ادامه داد: “در زمینه کارهای دانش‌بنیان ساخت پا و دست مصنوعی و همکاری با شرکت های ایرانی و صادرات کالاهای توانبخشی نیز صحبت کردیم”.

در ادامه خانم دلبر نظری وزیر امور زنان و خانواده افغانستان نیز با بیان اینکه در کشورش ظرفیت و توانمندی بسیار خوبی در حوزه زنان وجود دارد گفت: “فقر و ناامنی در این کشور مانع استفاده از این ظرفیت ها شده است که امیدواریم با همکاری‌های آموزشی و ادامه تحصیل دانشجویان در کشور ایران بتوانیم آینده خوبی را پیش رو داشته باشیم و ما تعهد می‌دهیم در آینده از این آموزش‌ها بهترین استفاده را بکنیم”.

مطالب مرتـبط

2 نظر

  1. ایران اینقدر ساده و احمق نیست که به برادران أفغان دل بسوزاند و به آنها شناسنامه بدهد , چقدر ایرانی در حواشی ایران بدون هویت هستند که به بدترین روش اهنت می شوند و برای احراز هویت باید رشوه های کلان پرداخت کنند و در نهایت آزمایش dna بدهند , این افغانهایی که به آنها شناسنامه اهداء می شود تنها آن دسته هستند که در جنگ سوریه و عراق و یمن حضور دارند و یا یکی از بستگانش کشته شده است ,

  2. قبلا سپاه و مسئولین رده بالای نظام اعلام کرده بودند هرکسی که برای حمایت از عتبات عالیات و مصالح نظام (شیعه)جمهوری خدمتی انجام دهد از هرکشوری که باشد ایران موظف است برایش شناسنامه و مسکن و شهریه ای برای امرار معاشش تدارک ببیند ,

نظر بگذارید